Błonnik pokarmowy

Czym jest błonnik pokarmowy?

Błonnik pokarmowy to naturalny, jadalny związek składający się z włókien surowych (celulozy i ligniny) oraz frakcji do których należą (hemiceluloza, pektyny, gumy, śluzy, kleje). Są to polimery nietrawionych węglowodanów  występujących w pożywieniu. Należą do niego części strukturalne ścian komórek roślinnych mające charakter polisacharydowy. Wykazują odporność na enzymy trawienne przewodu pokarmowego. Błonnik można spotkać w wielu produktach spożywczych. Podstawowym jego źródłem są owoce, warzywa -szczególnie strączkowe a także przetwory i produkty zbożowe.

Jaką rolę w diecie pełni błonnik pokarmowy?

Błonnik pokarmowy to szereg związków występujących w różnych formach pektyn oraz liganów. Pektyny pęczniejąc pod wpływem wody, wypełniają żołądek zwiększając objętość pokarmową w efekcie zmniejszają apetyt i powodują uczucie sytości. Działają odtruwająco na organizm. Posiadają zdolność do wiązania metali ciężkich, kwasów żółciowych oraz cholestereolu.
Błonnik utrudnia wchłanianie tłuszczów, gównie pochodzenia roślinnego oraz zwierzęcych, zawierających długołańcuchowe kwasy tłuszczowe. Nie zalicza się do nich masła oraz oleju kokosowego, ponieważ posiadają krótko i średnio łańcuchowe kwasy tłuszczowe, do których wchłaniania nie jest wykorzystywana żółć. Błonnik znacznie utrudnia zwrotne wchłanianie żółci w efekcie tego przyczynia się do wydalania toksyn z organizmu, w tym organicznych związków metali.
Pełni także funkcję prebiotyku, który pobudza do aktywności wybrane szczepy bakterii, zasiedlające przewód pokarmowy człowieka.  Tym działaniem przyczynia się do zwiększenia liczebności bakterii z rodzaju bifidobacterium w przestrzeni jelita grubego.

Funkcje błonnika 

*Zwiększa objętość stolca, co przyspiesza wydalanie
*Reguluje perystaltykę jelit
*Odtruwa organizm człowieka wiążąc metale ciężkie
*Opóźnia wchłanianie glukozy co przyczynia się do poprawy metabolizmu u diabetyków
*Obniża poziom insuliny
*Reguluje florę jelitową, przyczynia się do rozwoju kwasu mlekowego eliminującego bakterie gnilne
*Reguluje pracę trzustki
*Wzmaga wydzielanie wraz z kałem kwasów żółciowych oraz obniża cholesterol
*Zapobiega hemoroidom i stanom zapalnym jelit
*Zapobiega nowotworom jelita grubego, usprawnia wydalanie czynników kancerogennych z przewodu pokarmowego

Przeciwwskazania do spożywania błonnika

Pomimo wielu właściwości korzystnych dla zdrowia, istnieją przeciwskazania do przyjmowania błonnika pokarmowego. Spożywanie go przy konkretnych jednostkach chorobowych może nasilać niekorzystne objawy choroby w efekcie zaostrzając jej przebieg. Szczególnie powinny unikać go osoby cierpiące na stany zapalne żołądka i jelit. Co więcej, wyeliminować z diety powinny go osoby z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego, przewlekłym zapaleniem trzustki, zapaleniem wątroby, oraz osoby po cholecystektomii. W tych jednostkach chorobowych błonnik pokarmowy dodatkowo podrażnia błonę śluzową jelita mogąc powodować wzdęcia, gazy oraz silne biegunki.

Błonnik

W jakich ilościach spożywać?

Według Światowej Organizacji Zdrowia, zalecana dzienna porcja spożycia błonnika dla osoby dorosłej wynosi około 20-40 g na dobę. Błonnik pokarmowy natomiast, nie jest zaliczany do składników odżywczych przez wzgląd na to, iż nie jest trawiony i przyswajany przez organizm. Co więcej, nie jest bezwzględnie potrzebnym składnikiem w codziennej diecie. Włókno pokarmowe mechanicznie utrudnia asymilację składników odżywczych z pożywienia. Może to skutkować ograniczoną wchłanialnością składników odżywczych i mineralnych oraz ogólną energią dostarczaną wraz z pożywieniem. Szczególną uwagę do ilości tej substancji w diecie powinni przykładać rekonwalescenci oraz młodzież i dzieci, gdzie do prawidłowego rozwoju i dobrego samopoczucia prawidłowe wchłanianie składników odżywczych z diety jest bardzo ważne.
Zatem, dzienna racja żywnościowa powinna być kwestią indywidualną w zależności od wieku, reakcji organizmu oraz samopoczuciu po spożyciu. Nie powinno się go natomiast całkowicie eliminować z jadłospisu.

Zalecane źródło błonnika

Na szczególną uwagę zasługuje synbiotyk Joy Day. Jest to połączenie w jednym preparacie probiotyku i pożywki prebiotyku. Synbiotyk występuje w formie otrąb orkiszowych, które zostały przefermentowane przez bakterie probiotyczne.  Synergistyczne współdziałanie probiotyku i prebiotyku oraz błonnik obecny w otrębach stanowi idealne źródło substancji aktywizujących rozwój prozdrowotnej flory bakteryjnej jelita grubego.
Z powodzeniem można wykorzystać w kuchni, dodając go do sałatek, jogurtów, musli, koktajli lub jako posypkę do warzyw oraz twarogów.

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>