Czynniki wspomagające działanie probiotyków Joy Day

Działanie

preparatów probiotycznych można zwiększyć poprzez odpowiednie ich stosowanie wraz z odpowiednim style żywienia. Warto zatem zwrócić uwagę na czynniki i składniki pożywienia wpływające na wzrost i utrzymanie odpowiedniej ilości i różnorodności pożytecznych bakterii zawartych w probiotykach.

Wprowadzanie wraz z pożywieniem niezbędnych kultur bakterii pozwala uzupełniać deficyt probiotycznej flory bakteryjnej mikrobiomu człowieka. Jak już wiadomo jest wiele czynników, które wpływają negatywnie na jej stan.

Spożywanie

produktów Joy Day powinno odbywać się w trakcie posiłku lub zaraz po. Składniki pokarmu wykorzystywane są przez bakterie i służą ochronnie, ułatwiający im przedostanie się przez kwasy żołądkowe i sole żółciowe. Tym samym zwiększa się ich skuteczność i zadowolenie ze strony konsumenta.

Czynniki wpływające na skuteczność stosowania preparatów probiotycznych są istotne niezależnie od formy przyjmowanych probiotyków.

Badania

przeprowadzone z zastosowaniem produktów probiotycznych Joy Day potwierdzające współzależność wzrostu bakterii ze spożywanym pokarmem . W badaniu wykorzystano model in vitro przewodu pokarmowego w celu określenia kinetyki wzrostu bakterii zawartych w produktach.  W badaniu zastosowano 3 matryce żywieniowe:

  • preparat mleko zastępczy (Nutramigen) – stosowany w alergii na białko mleka krowiego. Bogaty w substancje odżywcze (oleje roślinne, hydrolizat kazeiny, składniki mineralne, witaminy)
  • nieklarowany sok jabłkowo-marchwiowy (Bobo Frut) – bogate źródło błonnika (2 g/300 ml)
  • kleik ryżowy – produkt skrobiowy; skrobia ryżowa jest najłatwiej przyswajalną przez organizm skrobią oraz wykazuje działania prebiotyczne.

Wnioski

1 – preparat mleko zastępczy zapewnił bardzo dobre warunki do wzrostu i namnażania zarówno dla bakterii fermentacji mlekowej jak i bakterii z rodzaju Bifidobacterium. Ponadto ta matryca żywieniowa pełni funkcję ochronną dla mikroflory probiotycznej. Fakt ten jest ściśle związany z bogatym składem matrycy – syrop glukozowy, hydrolizat kazeiny, składniki mineralne oraz witaminy.

2 – sok zastosowany jako atrakcyjne źródło błonnika. Zapewnił dobre warunki do wzrostu i namnażania zarówno dla bakterii fermentacji mlekowej jak i bakterii z rodzaju Bifidobacterium. Uzyskane liczebności badanych grup drobnoustrojów były wyższe od początkowych. W sokach warzywno-owocowych znajduje się wiele substancji (błonnik, białka i polifenole) mających działanie ochronne w stosunku do drobnoustrojów. Ponadto soki warzywno-owocowe mają działanie buforujące, co zwiększa przeżywalność drobnoustrojów w czasie pasażu przez przewód pokarmowy.

3 – kleik ryżowy przyczynił się do wzrostu i namnażania zarówno bakterii fermentacji mlekowej jak i bakterii z rodzaju Bifidobacterium. Uzyskane liczebności badanych grup drobnoustrojów były wyższe od początkowych ale niższe od dwóch poprzednich matryc żywieniowych. Warto podkreślić funkcję ochronną ziaren skrobi, która może polegać na otaczaniu komórek bakterii, chroniąc je tym samym przed negatywnym wpływem środowiska.

 

 

 

 

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>