Woda – jaką pełni rolę w organizmie?

Woda

Woda ze względu na swoje właściwości fizyko-chemiczne jest podstawowym i najbardziej popularnym związkiem występującym w przyrodzie. Stanowi ona najważniejszy nieorganiczny związek, który pełni bardzo ważne funkcje w organizmach, niezbędne do ich przeżycia. Woda to główny składnik ludzkiego ciała, który tworzy adekwatne środowisko dla zachodzenia procesów życiowych oraz przebiegu reakcji chemicznych w komórkach. Dzięki jej obecności organizm może prawidłowo wykonywać swoje funkcje fizjologiczne, biologiczne i chemiczne. Dlatego bezwzględnie ważne jest regularne nawadnianie organizmu, by nie doprowadzić do stanu odwodnienia, który może mieć dotkliwe konsekwencje.

Woda

Znaczenie wody w organizmie

Woda, ze względu na to, iż znajduje się w każdej komórce pełni rolę budulcową oraz strukturalną. Wszystkie reakcje chemiczne zachodzą w środowisku wodnym. Dzięki niej prawidłowo mogą zachodzić różnorodne procesy. Procesy termoregulacji organizmu odpowiedzialne za utrzymanie optymalnej temperatury ciała, gdzie nadmiar ciepła poprzez parowanie jest oddawany do otoczenia. Procesy trawienia, w których woda ułatwia formowanie kęsów oraz wchłanianie składników odżywczych na dalszych etapach. Ponadto uczestniczy w transporcie enzymów, zapewnia im właściwe działanie oraz odpowiada za transport hormonów. Woda chroni narządy wewnętrzne podczas aktywności fizycznej, pełni rolę ochronną dla rdzenia kręgowego, gałki ocznej i także płodu w łonie matki. Obecność tego związku w przestrzeniach stawowych w postaci mazi ogranicza ich tarcie i zapewnia im ruchomość. Dodatkowo wspomaga usuwanie końcowych, zbędnych produktów przemiany materii.

Woda oraz jej zawartość w organizmie

Woda jest obecna w każdej komórce ludzkiego ciała a także w przestrzeniach międzykomórkowych. Ciało dorosłego człowieka składa się z ok. 65% wody, natomiast u noworodków stanowi aż 85% masy ciała. Zawartość wody w organizmie jest zależna od wieku (zmniejsza się wraz z wiekiem), płci (skład procentowy u mężczyzn jest większy niż u kobiet), oraz budowy ciała (osoby otyłe i z nadwagą będą posiadały mniej wody niż szczupłe i wysportowane). Ludzki organizm nieustannie traci wodę, nawet gdy wchodzi w stan odwodnienia. Utrata wody z organizmu odbywa się poprzez różne płaszczyzny. Do nich należy: parowanie poprzez skórę, układ oddechowy, wydalanie wraz z moczem i także kałem. W ciągu 24 godzin człowiek pozbywa się ok 2,5 litra wody. Utrata 2,5 litrów wody jest to wartość podana przy komfortowych warunkach dla organizmu. W optymalnej temperaturze otoczenia (18 a 22 stopni C), bez podejmowania wysiłku fizycznego, oraz ogólnemu zdrowiu.

Woda – w jakich ilościach dostarczać do organizmu?

Ludzki organizm posiada zdolności do syntetyzowania wody w efekcie procesów metabolicznych, jednak są to niewielkie ilości (do 300 ml w ciągu doby) w stosunku do generowanych strat. Zatem niezbędne do utrzymania zdrowia jest uzupełnianie deficytu. Dorosła kobieta powinna dziennie dostarczać 2 l, natomiast mężczyźni 2,5 l. Podaż wody może się trochę zwiększyć w przypadku kobiet w ciąży (2,3 l) oraz karmiących piersią (2,7 l). U chłopców oraz dziewczynek między 10 a 12 rokiem życia zapotrzebowanie wynosi 2,1 l oraz 1,9 l. Normy te podają ilość wody pochodząca z płynów a także z żywności. W formie płynnej powinno się dostarczać ok. 1,5 litra czystej wody natomiast reszta może pochodzić z innych źródeł, w tym spożywczych. Dobrym źródłem pozyskiwania wody są wyciskane soki warzywne, owocowe i także same warzywa i owoce.

Niedobór wody w organizmie

Odwodnienie organizmu niesie ze sobą duże ryzyko utraty zdrowia może także doprowadzić do śmierci. Generowane jest poprzez niedostateczne spożycie wody, intensywny i długotrwały wysiłek fizyczny, biegunki, wymioty oraz zaburzenia pracy nerek. Prowadzi przede wszystkim do zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej.
Do głównych objawów odwodnienia należą:

  • ciemna barwa moczu
  • osłabienie wydolności organizmu
  • ból głowy
  • zaburzenia funkcji poznawczych
  • sucha śluzówka jamy ustnej
  • zaburzenia układu krążenia
  • zaparcia
  • udar cieplny przy sprzyjających temu warunkach atmosferycznych

Długotrwałe odwodnienie może doprowadzić do wielu chorób m.in układu moczowego. Staje się on podatny na zakażenia, powstanie kamicy nerkowej. Ponadto zwiększa ryzyko powstawania nowotworów pęcherza oraz jelita grubego.

Jaką wodę wybierać?

Często nie wiemy jaki rodzaj wody będzie dla organizmu najlepszy. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie woda niegazowana. Między innymi przez wzgląd na to, iż woda gazowana posiada kwaśny odczyn negatywnie wpływa na szkliwo zębów a dwutlenek węgla w niej zawarty może sprzyjać pojawianiu się wzdęć, bóli brzucha oraz nasilaniu refluksu żołądka.

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>