Probiotyki – liczy się witalność

Probiotyki

Media niewątpliwie zapoznają odbiorców z produktami probiotycznymi dostępnymi na rynku. Zawierają informacje dla konsumentów o idei ich stosowania a także składzie ilościowym i jakościowym zawartych w poszczególnych preparatach bakterii. Co więcej, omawiane zostają właściwości poszczególnych szczepów bakterii w odniesieniu do konkretnych dysfunkcji ludzkiego organizmu i jednostek chorobowych. Poza samym działaniem probiotyków przedstawione nam zostają mechanizmy działania w organizmie oraz budowa ważnego dla zdrowia, systemu jelitowego.

Zainteresowanie wśród ogółu społeczności, lekarzy, dietetyków i całej służby zdrowia stale się zwiększa. Brakuje natomiast zakresu wiedzy praktycznej, która polega na zrozumieniu samego funkcjonowania bakterii w organizmie. Probiotyki najczęściej nam polecane, oferowane są w kilku wariantach. Szczególnie popularne w kapsułkach lub saszetkach w postaci liofilizowanej, jogurtach, kiszonej kapuście, mleku acidofilnym. Z tym, że formy tych probiotycznych bakterii nie dają dostatecznej informacji na temat skuteczności ich działania.

Czym są bakterie probiotyczne?

Bakterie probiotyczne to żywe mikroorganizmy, które posiadają własne DNA. Dzięki niemu posiadają zdolność do komunikacji międzygatunkowej. Dlatego niezwykle istotne są warunki życia i rozwoju bakterii oraz sam proces ich hodowli, gdzie na końcowym etapie zostaną liofilizowane i dalej przetwarzane lub konfekcjonowane zgodnie z przeznaczeniem. Ogólnie rzecz biorąc, niewiele osób zastanawia się nad procesami hodowli i produkcji bakterii, które są nam polecane. To jednak może okazać się kluczowe w skuteczności ich działania profilaktycznego i terapeutycznego. Organizm człowieka nie może prawidłowo egzystować bez odpowiedniej ilości i różnorodności gatunkowej bakterii probiotycznych. Zdrowy człowiek posiada odpowiednią ilość autochtonicznych bakterii w tym probiotycznych, które współdziałają synergicznie. Tworzą one barierę ochronną dla organizmu gospodarza. Układ immunologiczny człowieka jest wspierany przez całe konsorcjum bakterii, które w efekcie łagodzi lub neutralizuje dysfunkcje organizmu. Obrazem zaburzeń równowagi mikrobiologicznej jest dysbioza jelitowa i jej dalsze konsekwencje. Ponadto do przywrócenia równowagi należy zadziałać wieloma szczepami bakterii.

Probiotyki

Skuteczne działanie probiotyku

Publikacje i źródła mówią o tym, iż parametrem wyznaczającym niezawodne działanie probiotyków jest ilość zawartych w nich bakterii. Okazało się, że dominującym parametrem jest zdolność probiotyków do przetrwania w warunkach stresowych. Zalicza się do nich, kontakt z kwasami żołądkowymi, solami żółciowymi i umiejętność zasiedlania przestrzeni jelit. Produktywność ta uzależniona jest od żywotności bakterii a ich witalność od sposobu i czasu prowadzenia ich hodowli.

Probiotyki w formie liofilizowanej

Wyjściowa liczba bakterii w liofilizowanych preparatach jest dużo niższa w porównaniu do formy w płynie, gdzie mamy do czynienia z żywymi, witalnymi bakteriami. Postać liofilizowana jest pozyskiwana przemysłowo. W tym wypadku proces hodowli trwa tylko 72 godziny. Te mikroorganizmy są hodowane oddzielnie i następnie łączy się je w kompleks, który zamieszczany jest w jednej kapsułce. Ich cechą jest znaczne ograniczenie witalności, ze względu na proces liofilizacji (uśpienia) i także obecność samej kapsułki. Co więcej, szczepy wyhodowane oddzielnie muszą mieć czas w organizmie do przygotowania się na współpracę. Ze względu na ograniczenie witalności bakterii i metodę hodowli, proces zadziałania ich na organizm wydłuża się czasie i często nie przynosi efektów w postaci poprawy zdrowia.

Probiotyki Joy Day w formie płynnej – liczy się witalność

Probiotyk Joy Day zawiera 16 szczepów bakterii, których hodowanie odbywa się zespołowo w kaskadowym procesie. Trwa on kilka tygodni. W ciągu tego czasu bakterie dojrzewają, stają się silne, witalne, produkują prozdrowotne i cenne metabolity oraz uczą się synergicznego współdziałania na organizm. Szczególnie warto zwrócić uwagę na preparaty, które składają się z żywych i witalnych szczepów bakterii probiotycznych bez zbędnych zabezpieczeń np. w postaci kapsułek. Ważne jest by probiotyki były zdolne do ekspresowego, synergicznego zasiedlania całego przewodu pokarmowego, w szczególności przestrzeni jelit. Probiotyki Joy Day oprócz samych bakterii zawierają prozdrowotne i antyseptyczne metabolity, wytwarzane przez mikroorganizmy, organiczne witaminy, enzymy, mikroelementy i antyoksydanty. Te wszystkie komponenty skutecznie walczą i niszczą chorobotwórcze drobnoustroje znajdujące się w ludzkim ciele.

 

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>