Witamina K

Witamina K i jej właściwości

Witamina K jest to witamina rozpuszczalna w tłuszczach. Naturalnie wytwarzana w ludzkim organizmie poprzez zdrową, prawidłowo funkcjonującą florę jelitową. Do jej głównych funkcji należy działanie przeciwkrwotoczne oraz zdolność do modyfikowania białek w celu wiązania wapnia w organizmie. W efekcie tego wpływa na czynniki krzepnięcia krwi i także pozytywnie oddziałuje na układ kostny. Poprzez wzgląd na jej różnice w budowie chemicznej wyróżnić można kilka jej rodzajów. Należą do nich witamina K1, K2 oraz K3. Poprzez różnice w budowie chemicznej wykazują inną aktywność oraz inne działanie na organizm. Jak się okazuje szczególnie warto przyjrzeć się witaminie K2 i jej formom.  Jej bliska siostra witamina K1 z dzisiejszą wiedzą poszła nieco w odstawkę.

Witamina K1

Witamina K1 to postać bardzo słabo przyswajalna przez organizm. Znaleźć ją można w wielu produktach spożywczych, do których głownie należą: brokuły, szpinak, sałata i kiełki.

Witamina K2

Witamina K2 zapobiega odkładaniu się jonów wapnia w naczyniach krwionośnych. W efekcie tego przeciwdziała i opóźnia rozwój chorób układu krążenia, w tym miażdżycy. Co więcej, zwiększa uwapnienie kości chroniąc je przed chorobą metaboliczną zwaną osteoporozą. Występuje ona głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego do których należą: wątróbka, jaja, sery pleśniowe oraz artykułów fermentacji bakteryjnej. Najbardziej pożądana przez organizm jest witamina K2 pochodzenia bakteryjnego. Pewne jej ilości wytwarzają bakterie zasiedlające jelito grube człowieka. Witamina K2 występuje w różnych izoformach. Do najważniejszych z nich należy witamina K2MK4 i K2MK7.

Witamina K, mięso

Kto jest narażony na niedobory witaminy K?

Witamina K jest wytwarzana przez prawidłowo funkcjonującą florę jelitową. Na niedobory narażone są osoby z dysbiozą jelit, po antybiotykoterapii, operacjach przewodu pokarmowego, stosujące monotonną dietę lub dietę wegańską. Schorzenia woreczka żółciowego i przewlekłe biegunki mogą także zwiększać jej braki w organizmie. Szczególnie skłonne są osoby przyjmujące leki antykoagulacyjne (przeciwzakrzepowe) oraz statyny stanowiące antywitaminę K. Do najbardziej popularnych antagonistów witaminy K należy warfaryna i acenokumarol.

W pierwszej kolejności zadbaj o jelita

Skuteczna suplementacja jest możliwa tylko i wyłącznie dzięki prawidłowo funkcjonującej florze bakteryjnej. Dlatego warto w pierwszej kolejności zadbać o przywrócenie im równowagi mikrobiologicznej. Poprawna mikroflora jelitowa umożliwi prawidłowe wchłanianie witamin i składników odżywczych dostarczanych wraz z pożywieniem oraz suplementami diety. Probiotyki w płynie Joy Day, będą świetnym rozwiązaniem wpływającym korzystnie na kondycję i pracę jelit a także całego przewodu pokarmowego. Zawarte w nich prozdrowotne metabolity transportują do organizmu witaminy w tym głównie (witaminy z grupy B i witaminę K ) i mikroelementy (sód, magnez, potas, fosfor), które są dobrze przyswajalne przez organizm.

Przeciwwskazania do suplementowania witaminy K

Dotychczas nie znaleziono przeciwwskazań do przyjmowania witaminy K przez osoby zdrowe. Nie wykazuje ona toksycznych skutków stosowania, a ponadto posiada szeroki zakres bezpiecznych dla zdrowia dawek. Warto jednak zwrócić uwagę na osoby stosujące leki przeciwzakrzepowe. Przed zażyciem witaminy K powinny skonsultować się z lekarzem, ponieważ w tym wypadku może ona zaburzyć działanie przyjmowanych leków.

Którą formę wybrać?

Witamina K2MK7 w porównaniu do innych form w tym K2MK4 jest najbardziej pożądaną formą ze względu na najdłuższy okres półtrwania, czyli aktywność biologiczną jaką wykazuje w organizmie. Zatem warto zaopatrzyć się w suplementy zawierające witaminę K w formie K2MK7.

 

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>