Kolagen – klucz do zdrowia i młodości

Co to jest kolagen?

Kolagen to niezwykle istotne białko, które występuje zarówno w organizmach ludzi, jak i zwierząt. Jest fundamentem tkanki łącznej, pełniąc kluczową rolę w utrzymaniu integralności i struktury różnych części naszego ciała. To najpowszechniej występujące białko w ludzkim organizmie, obecne w skórze, kościach, mięśniach, ścięgnach oraz w narządach wewnętrznych. Z upływem czasu naturalna produkcja kolagenu maleje, co prowadzi do widocznych oznak starzenia. Utrata jędrności skóry i pojawianie się zmarszczek to jedne z nich. Mogą również wystąpić problemy związane z funkcjonowaniem stawów i narządów wewnętrznych. Dlatego utrzymanie odpowiedniego poziomu kolagenu w organizmie staje się kluczowym elementem dbania o zdrowie i dobre samopoczucie, co można osiągnąć poprzez odpowiednią dietę bogatą w produkty wspierające produkcję kolagenu oraz za pomocą suplementów diety.

Kolagen – dar dla skóry

Kolagen jest niezwykle ważnym składnikiem dla zdrowia naszej skóry. Stanowi około 70% całkowitej masy białek skóry, nadając jej jędrność i elastyczność, co przekłada się na młody i promienny wygląd. Suplementacja kolagenu okazuje się skutecznym sposobem na wsparcie skóry od wewnątrz, dostarczając organizmowi niezbędnych aminokwasów do syntezy kolagenu. Badania wykazują, że regularne spożywanie suplementów kolagenowych może skutecznie redukować widoczność zmarszczek oraz poprawić ogólną strukturę skóry. Dodatkowo, kolagen działa jako naturalny nawilżacz, zatrzymując wodę w naskórku i poprawiając nawilżenie, co sprawia, że skóra wygląda zdrowiej.

Suplementacja kolagenu – mocne kości

Kolagen, choć często kojarzony głównie z pięknem skóry, odgrywa kluczową rolę także w zdrowiu naszych kości. Jest istotnym składnikiem tkanki kostnej, tworząc sieć strukturalną, która nadaje jej wytrzymałość i elastyczność. Współpracuje z minerałami, takimi jak wapń, magnez czy fosfor, by utworzyć stabilną strukturę kości. Niestety, naturalna produkcja kolagenu maleje wraz z wiekiem, co prowadzi do utraty gęstości kostnej i zwiększa ryzyko osteoporozy oraz złamań.

Kolagen jako niezbędny element dla narządów wewnętrznych

Kolagen ma duży wpływ na utrzymanie integralności i stabilności narządów wewnętrznych, co przekłada się na ich prawidłowe funkcjonowanie. Dodatkowo, kolagen odgrywa rolę w ochronie tkanek narządów przed urazami oraz wspiera procesy regeneracyjne po ewentualnych uszkodzeniach. Dbając o poziom kolagenu w organizmie, inwestujemy nie tylko w urodę i sprawność ruchową, ale także w zdrowie i funkcjonalność naszych wewnętrznych systemów.

Główne źródła kolagenu w żywności

Oto kilka głównych źródeł kolagenu w diecie:

 1. Mięso: Zwłaszcza białe mięso, takie jak kurczak czy indyk, zawiera znaczną ilość kolagenu, zwłaszcza w formie tkanki łącznej i skóry. Gotowanie mięsa w formie duszonej lub gotowanej z kośćmi pozwala uwolnić kolagen, który rozpuszcza się i wzbogaca potrawę.
 2. Ryby: Niektóre rodzaje ryb, takie jak tuńczyk czy łosoś, zawierają kolagen, zwłaszcza w skórze i łuskach. Przyrządzenie ryb w całości, z uwzględnieniem skóry i kości, może dostarczyć organizmowi to cenne białko.
 3. Wywar z kości: Wywar, zwłaszcza z kurczaka lub wołowiny, jest bogaty w kolagen, który uwalnia się podczas długiego gotowania. Jest to popularny składnik w zupach, bulionach i rosołach.
 4. Żelatyna: Żelatyna jest produktem pozyskiwanym z przetwarzania kolagenu, często ze skóry i kości zwierząt.
 5. Kolagenowe suplementy: Oprócz naturalnych źródeł, dostępne są również suplementy diety w formie proszku, kapsułek lub płynów, które są łatwo przyswajalne i pozwalają na kontrolowane oraz optymalne dzienne spożycie kolagenu.

Kolagen a dieta roślinna

Dla osób preferujących dietę roślinną i poszukujących opcji wegańskich, warto wiedzieć, że rośliny same w sobie nie dostarczają kolagenu w takiej samej formie jak produkty zwierzęce. Zawierają jednak składniki wspierające produkcję kolagenu w organizmie, takie jak witamina C, obecna w owocach i warzywach, która pełni istotną rolę w procesie tworzenia i stabilizacji włókien kolagenowych. Spożywanie pokarmów bogatych w przeciwutleniacze, takich jak jagody, orzechy czy nasiona, może chronić kolagen przed degradacją. Podsumowując, dieta oparta na składnikach roślinnych może istotnie sprzyjać naturalnej syntezie kolagenu.

Suplementy kolagenowe – co warto wiedzieć?

Na rynku jest wiele dostępnych suplementów kolagenowych. Wybór tego konkretnego może być dla większości osób trudny. Co zatem warto wiedzieć przed zakupem? Producenci suplementów pozyskują kolagen od różnych zwierząt. Z tego względu możemy rozróżnić kolagen rybi, wołowy oraz wieprzowy. Uznaje się, że kolagen rybi jest najłatwiej przyswajalny przez organizm, ponieważ ma strukturę podobną do ludzkiego kolagenu. Jego wadą jest smak, który w przypadku niektórych suplementów może być trudny do przejścia. Producenci bardzo często wzbogacają suplementy z kolagenem o dodatkowe korzystne dla zdrowia związki. Najczęściej dodawana jest witamina C, która wspiera naturalną syntezę kolagenu. Ponadto, trafiają się witaminy młodości (A i E), kwas hialuronowy, związki mineralne, a nawet koenzym Q10. Na szczególną uwagę zasługuje jednak kolagen z postbiotykiem. Jest to nowość na rynku, a dodanie postbiotyku skutkuje wsparciem dla zdrowia i pracy jelit. To naprawdę świetna idea, ponieważ to właśnie w głównej mierze od jelit zależy, czy kolagen będzie dobrze przyswajany. Pomysłodawcą i zarazem twórcą produktu jest marka Joy Day. Producent zapewnia, że pomimo wysokiej zawartości kolagenu rybiego smak jest bardzo dobry, a posmak ryby niewyczuwalny.

Typy kolagenu

Istnieje wiele różnych typów kolagenu, ale najczęściej występujące w organizmie człowieka to kolagen typu I, II i III. Kolagen typu I stanowi około 90% całkowitej ilości kolagenu w organizmie i jest głównie obecny w skórze, kościach i ścięgnach.

Kolagen typu I: Skóra: Kolagen typu I stanowi główną strukturę podporową skóry. Jest kluczowym składnikiem, który nadaje skórze jej wytrzymałość, elastyczność i jędrność. Kości: Ten typ kolagenu stanowi podstawową strukturę tkanki kostnej. Wchodzi w skład włókien kolagenowych, które tworzą szkielet kości, nadając im wytrzymałość i elastyczność. Ścięgna i więzadła: Kolagen typu I jest również obecny w ścięgnach i więzadłach. Zapewnia im wytrzymałość, umożliwiając stabilność i ruch w stawach.

Kolagen typu II: Chrząstka stawowa: Kolagen typu II jest głównym składnikiem chrząstki stawowej, która pokrywa powierzchnie stawów. Zapewnia amortyzację i ochronę stawów przed tarciem podczas ruchu.

Kolagen typu III: Skóra i naczynia krwionośne: Kolagen typu III jest obecny w skórze, gdzie stanowi wspólnie z kolagenem typu I istotną część struktury skóry. Ponadto, jest głównym składnikiem ścian naczyń krwionośnych, nadając im elastyczność i wytrzymałość.

Największe mity dotyczące kolagenu

Mity dotyczące kolagenu są szeroko rozpowszechnione, często z powodu nieprecyzyjnych informacji lub braku pełnej wiedzy na ten temat. Oto najważniejsze z nich:

 • Kolagen spożywany doustnie jest nieskuteczny: Istnieją dowody naukowe potwierdzające, że kolagen spożywany w diecie może być wchłaniany i wykorzystywany przez organizm.Kolagen podlega procesowi rozkładu w żołądku, jednak to nie oznacza, że jest nieskuteczny w formie doustnej suplementacji. Istnieją pewne dowody naukowe wykazujące, że kolagen w formie hydrolizatu (czyli rozdrobnionej postaci białka kolagenowego) może być lepiej wchłaniany przez organizm w porównaniu do nieprzetworzonego kolagenu.

  Hydrolizowany kolagen ma mniejsze cząsteczki, które są łatwiej przyswajane przez organizm. Dzięki temu, gdy zostanie spożyty, może przyczynić się do zwiększenia poziomu aminokwasów, które są składnikiem białka kolagenowego, w organizmie. Inaczej mówiąc, kolagen po spożyciu ulega rozpadowi na pojedyncze aminokwasy, które następnie organizm wykorzystuje do wytworzenia kolagenu. Osoby, które regularnie przyjmują kolagen doustnie, często zgłaszają poprawę stanu swojej skóry, redukcję zmarszczek, większą elastyczność stawów, zmniejszenie bólu stawów i ogólnie poprawę zdrowia i samopoczucia.

 • Kolagen pochodzenia roślinnego nie jest skuteczny: Roślinne źródła nie zawierają kolagenu w formie takiej samej jak produkty zwierzęce, ale mogą wspierać produkcję kolagenu w organizmie.
 • Suplementy kolagenowe powodują przyrost kolagenu w organizmie w sposób natychmiastowy: Procesy metabolizmu i produkcji kolagenu są stopniowe, dlatego efekty suplementacji mogą wymagać czasu.
 • Kolagen jest skuteczny tylko na problemy skórne: Kolagen ma wpływ na wiele aspektów zdrowia, nie tylko na skórę, ale także na stawy, kości, włosy, paznokcie i inne tkanki łączne.
 • Nie ma potrzeby suplementowania kolagenu, wystarczy odpowiednia dieta: Pomimo że dieta jest kluczowa, to jednak suplementacja może być skutecznym sposobem na uzupełnienie poziomu tego białka, zwłaszcza w przypadku procesu starzenia czy innych czynników wpływających na spadek produkcji kolagenu.

Jakie są przeciwskazania dotyczące przyjmowania kolagenu?

Kolagen to bez wątpienia bezpieczny składnik diety.  Istnieją jednak sytuacje, w których należy zachować ostrożność lub zaniechać jego przyjmowania. Oto sytuacje, w których nie należy przyjmować kolagenu lub należy skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji:

 • Alergia lub nadwrażliwość na kolagen
   Osoby, które mają zdiagnozowaną alergię lub nadwrażliwość na kolagen lub substancje dodatkowe w nim zawarte, powinny unikać suplementacji tym składnikiem.
 • Problemy z nerkami
  Osoby z zaawansowaną chorobą nerek lub poddawane dializom powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji kolagenu, ponieważ metabolizm kolagenu może być związany z funkcją nerek.
 • Nadmierna suplementacja
    Należy pamiętać, że kolagen tak jak wszystko inne można przedawkować. Suplementację zaleca się przeprowadzać zgodnie ze wskazaniami producenta.
 • Ciąża i karmienie piersią
   Pomimo braku konkretnych badań na ten temat, zaleca się zachowanie ostrożności w w okresie ciąży i karmienia piersią. Zawsze najlepiej skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem jakichkolwiek suplementów w tym okresie.

Czy warto suplementować kolagen?

Odkrycie potencjału kolagenu jako kluczowego składnika utrzymującego młody wygląd skóry i wspierającego zdrowie stawów otworzyło nową erę w dziedzinie suplementacji. Dzięki regularnemu spożywaniu kolagenu możemy wspomóc nasze ciało w zachowaniu sprężystości skóry oraz w utrzymaniu ruchomości stawów. To naturalne białko stanowi fundament naszego organizmu, nadając mu wyjątkową siłę i elastyczność.

Dla tych, którzy pragną cieszyć się piękną i zdrową skórą oraz aktywnym stylem życia, suplementacja kolagenem może okazać się kluczowym krokiem. Wybierając wysokiej jakości preparat, zapewniamy naszemu organizmowi wsparcie, jakiego potrzebuje, by długo pozostać w doskonałej formie.

Zapraszamy więc do sięgnięcia po suplementy zawierające kolagen i rozpoczęcia podróży ku zdrowszej i bardziej promiennej wersji siebie. Dzięki regularnej suplementacji tego cennego białka, możemy skutecznie wpłynąć na nasze lepsze samopoczucie, zdrowie i wygląd.

kolagen joy day
Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>