Dieta Samuraja – paleo w wersji sport

Prawidłowo skomponowana dieta jest kluczowym elementem w utrzymaniu dobrego zdrowia oraz samopoczucia. Bez wątpienia osoby aktywne fizycznie oraz profesjonalni sportowcy powinni zwracać szczególną uwagę na odpowiednie zbilansowanie diety. Dzięki niej mogą zapewnić sobie odpowiednią regenerację mięśni oraz właściwą podaż energii. W obecnych czasach dietetycy oraz trenerzy opracowują coraz nowsze metody odżywiania. Z założenia mają przynosić efekty w postaci utraty wagi oraz modelowania sylwetki. W ostatnim czasie dużą popularność zyskała dieta Samuraja. Informacje oraz szczegóły owej diety przedstawię w tym artykule.

Dieta Samuraja. Dla kogo?

Dieta Samuraja – dla kogo, na czym polega?

Dietę Samuraja rekomenduje się szczególnie osobom, które uczęszczają regularnie na treningi oraz tym, którzy chcą poprawić proporcje swojej sylwetki. Rewelacyjnie sprawdzi się również u osób wykonujących prace fizyczne. Ponadto celem tej diety jest wspomaganie wyeksploatowanego organizmu ciężkimi treningami oraz pracą. Dieta Samuraja jest modyfikacją diety paleo, która została wzbogacona o bezglutenowe źródła węglowodanów. Do nich zalicza się: kaszę jaglaną, gryczaną, komosę ryżową oraz ryż. Założeniami obydwóch diet jest komponowanie jadłospisu z jak najmniej przetworzonej żywności.

Dieta Samuraja – produkty, które są dozwolone na diecie

Dieta Samuraja bazuje na naturalnych nieprzetworzonych lub niskoprzetworzonych produktach spożywczych. Niewątpliwie do nich należą świeże owoce, warzywa, bezglutenowe źródła węglowodanów, mięso, jaja, ryby, orzechy, nasiona oraz dobrej jakości tłuszcze roślinne.

Dieta Samuraja. Ryż

Dieta Samuraja – czego nie jeść na diecie?

Podstawowymi założeniami diety Samuraja jest wyeliminowanie z diety dań gotowych, przetworzonych typu fast food, które zawierają dodatki cukru oraz tłuszcze utwardzone. Ponadto do “zakazanych” produktów należą mleko i wyroby mleczne. Co więcej, z jadłospisu należy wykluczyć słodzone napoje oraz słodycze.
Do produktów, których nie należy spożywać zalicza się :

 • zboża oraz wyroby które zawierają gluten (pszenica, jęczmień, orkisz, żyto)
 • rośliny strączkowe
 • suszone owoce
 • olej słonecznikowy
 • olej arachidowy
 • słodzone napoje izotoniczne
 • napoje energetyczne
 • alkohol

Wady i zalety

Wydaje się, iż dieta Samuraja posiada zdecydowanie więcej zalet niż wad. Dzięki stosowaniu się do jej reguł można wyeliminować z diety szkodliwe produkty spożywcze. Do nich należy cukier, alkohol, tłuszcze utwardzone żywność typu fast food, wzmacniacze smaku. Ten model żywienia pozwala dostarczyć organizmowi niezbędne witaminy, minerały oraz składniki odżywcze. W efekcie, osoba która stosuje się do zaleceń tej diety może zyskać zdrowie oraz jędrne, witalne ciało. Ponadto może cieszyć się z przypływu energii, progresów siłowych oraz efektów sylwetkowych. Nie ulega wątpliwości, iż nieumiejętnie ułożona dieta może w dużym stopniu przyczynić się do utraty zdrowia. Dlatego bardzo ważną kwestią jest dostosować dietę do indywidualnych potrzeb i aktywności.

Przeciwwskazania

Dieta Samuraja wskazana jest przede wszystkim dla sportowców oraz osób, które regularnie podejmujących aktywność fizyczną. Z pewnością jak każda z diet nie jest dedykowana dla każdego. Przed włączeniem jej w “życie” należy skonsultować się z dietetykiem specjalistą. Ze szczególną ostrożnością do kwestii diety Samuraja powinny podchodzić osoby zmagające się z:

 • chorobami jelit
 • refluksem żołądka
 • wrzodami żołądka lub dwunastnicy
 • chorobami autoimmunologicznymi
 • alergiami pokarmowymi
Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>