Choroba hemoroidalna

Choroba hemoroidalna

Choroba hemoroidalna jest najczęstszą dolegliwością odbytu występującą wśród osób dorosłych. Co więcej, ryzyko zachorowania nasila się z wiekiem. Diagnozy dokonuje się na postawie stanu i kondycji guzków krwawiczych. Ich nadmierne przekrwienie, wraz z widocznym stanem zapalnym świadczy o chorobie. Do głównych objawów schorzenia zalicza się krwawienie oraz wypadanie guzków krwawiczych zlokalizowanych w odbycie. Krwawienie w zależności od zaawansowania choroby może występować sporadycznie i być skąpe lub intensywne, które w efekcie może doprowadzić do niedokrwistości. Nie należy bagatelizować takich objawów. Każdy pacjent zmagający się z krwawieniem z ostatniego odcinka przewodu pokarmowego powinien udać się na badania rektoskopii lub kolonoskopii. Celem tych badań jest wykluczenie nowotworu oraz zmian patologicznych, które mogły rozwinąć się w jelicie grubym.

choroba hemoroidalna

Przyczyny wystąpienia dolegliwości hemoroidalnych

Do rozwoju choroby hemoroidalnej przyczynia się kilka czynników. Spośród nich wyróżnić można:

 • przewlekłe zaparcia
 • biegunki
 • siedzący, stateczny tryb życia
 • długotrwałe stosowanie środków przeczyszczających
 • zaleganie kału w odbytnicy
 • ciąża
 • poród
 • złe nawyki żywieniowe

Choroba hemoroidalna oraz jej objawy kliniczne

Okazuje się, że często przebieg choroby, który charakteryzuje się krwawieniem z guzków krwawiczych odbywa się bez większego bólu. Co ważniejsze, uporczywy ból może świadczyć o innym proktologicznym zaburzeniu współistniejącym. Głównie krwawienie występuje w trakcie bądź chwilę po oddaniu stolca. Także może być widoczne na bieliźnie. Choroba hemoroidalna rozwija się sukcesywnie, dlatego objawy kliniczne mogą się różnić. Wyodrębnia się jej cztery etapy:

 • Etap I, guzki krwawicze występują po zewnętrznej stronie, są niewidoczne oraz nie wypadają. Zaobserwować można małe krwawienia.
 • Etap II, guzki krwawicze wypadają podczas oddawania stolca oraz samoistnie cofają się. Krwawienia występują częsciej.
 • Etap III, guzki krwawicze wypadają i nie cofają się samoistnie. Chory musi sam je odprowadzać, krwawienie nasila się.
 • Etap IV, guzki krwawicze znajdują się stale poza odbytem, chory nie może ich sam odprowadzić. Występują obfite i częste krwawienia najczęściej wraz z chorobą współistniejącą. Ze względu na guzki, które są zlokalizowane poza odbytem, może być odczuwalny ból. Dzieje się tak, ponieważ dochodzi do obrzęku silnie unerwionej skóry wokół odbytu.

Leczenie oraz prewencja

Przed przystąpieniem do terapii choroby należy przede wszystkim zaklasyfikować jej obecny etap. Co więcej, należy wziąć pod uwagę dolegliwości pacjenta oraz przyjrzeć się jaki prowadzi tryb życia. Większość pacjentów w pierwszej kolejności powinna skorzystać z leczenia zachowawczego, po którym może nastąpić znaczna poprawa oraz remisja choroby. Leczenie zabiegowe nie zawsze jest możliwe do zrealizowania u każdego chorego. Ponadto powinno być stosowane w ostateczności m.in poprzez wzgląd na możliwość wystąpienia powikłań pooperacyjnych.
Ogólnie ujmując leczenie zachowawcze powinno objąć zmianę stylu życia.
Należy:

 • Włączyć dietę przeciwzaparciową, która unormuje oddawanie stolca. Ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu, spożywanie pokarmów bogatych w błonnik i przede wszystkim zadbanie o poprawnie funkcjonującą florę jelitową dzięki suplementacji probiotycznej.
 • Ograniczyć spożywanie ostrych, drażniących przypraw, alkoholu oraz wyregulować ilość przyjmowanego pokarmu.
 • Wcielić w życie sport lub rekreacyjną formę ruchu oraz dodatkowo unikać długotrwałego siedzenia.

Zarówno w terapii choroby hemoroidalnej znajdującej się w fazie ostrej bądź przewlekłej pożądane jest przyjmowanie związków zawierających głównie flawonoidy, saponiny oraz rutynę. Działanie tych związków jest niezwykle istotne, ponieważ wykazują czynności przeciwzapalne, przeciwobrzękowe i uszczelniające naczynia krwionośne. Na uwagę zasługują szczególnie flawonoidy. Należą do silnych antyoksydantów, odpowiadają za wymiatanie wolnych rodników, które generują stany zapalne w organizmie a w konsekwencji choroby. Ponadto nie ma przeciwwskazań do ich stosowania. Mogą je stosować zarówno ludzie starsi, młodsi i także kobiety w ciąży. W przypadku choroby hemoroidalnej, flawonoidy wykazują wysoką skuteczność działania, szczególnie w początkowych jej etapach. Silnym reduktorem stanów zapalnych są również związki postbiotyczne, czyli prozdrowotne metabolity bakterii probiotycznych. Warto także zwrócić uwagę na zioła. Ruszczyk kolczasty przyczynia się do zwiększenia napięcia żylnego oraz uszczelnienia naczyń włosowatych. W leczeniu zachowawczym guzków krwawiczych pomocne okażą się również ciepłe nasiadówki z korą dębu, ponieważ zmniejszają napięcie mięśni zwieraczy. W efekcie tego procesu dochodzi do redukcji dolegliwości bólowych.

 

 

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>