Zespól jelita drażliwego – IBS

Zespół jelita drażliwego

IBS inaczej definiuje się jako zespół jelita nadpobudliwego. Zalicza się go do chorób o podłożu psychosomatycznym, na które cierpi duża część społeczeństwa. Zespół jelita drażliwego charakteryzuje się zaburzeniem czynności przewodu pokarmowego człowieka. Przy IBS występuje często stan zapalny oraz przerost bakterii w jelicie cienkim tzw. SIBO. Do objawów tej choroby można zaliczyć często występującą zgagę, zaparcia, biegunki, szybkie uczucie sytości po spożyciu niewielkiego posiłku oraz bóle najczęściej oscylujące w dolnej części brzucha. Co więcej, towarzyszy temu także brak apetytu, problemy z koncentracją, mdłości, antypatyczny posmak w jamie ustnej, oraz ogólne osłabienie organizmu.

Zespół jelita drażliwego - IBS

Zespół jelita drażliwego – jednostka chorobowa

To postać choroby, która niewątpliwie wymaga odpowiedniego leczenia. Zespół jelita drażliwego może występować zarówno jako samodzielna jednostka bądź symptom innej choroby. Na patogenezę IBS składa się wiele czynników. Do głównych z nich należy narażenie organizmu na długotrwały stres, utrzymujące się stany lękowe i depresyjne, niedobory witamin (wit.D), przyjmowanie antybiotyków, przewlekłe infekcje przewodu pokarmowego oraz zaburzony skład flory jelitowej.

Zespół jelita drażliwego – diagnostyka

Diagnostyka osób z podejrzeniem IBS powinna opierać się na kolonoskopii oraz pobraniu wycinków przeznaczonych do badania histopatologicznego. Celem tych badań jest ocena stanu błony śluzowej esicy, odbytnicy oraz okrężnicy. Badanie histopatologiczne jest w tym aspekcie bardzo ważne. Stany zapalne w jelicie grubym często można wykryć dopiero przy analizie materiału tkankowego pod mikroskopem, ponieważ nie dają bezpośrednich objawów oraz nie ujawniają się przy endoskopii. Działania te są niezbędne przy klasyfikacji i rozpoznaniu jednostki chorobowej.

 

IBS – Zalecenia dietetyczne

Bardzo dużą rolę w przypadku łagodzenia zespołu jelita drażliwego ma dieta z małą zawartością FODMAPs. W 80% doprowadza do złagodzenia objawów choroby bądź do jej całkowitego ustąpienia. Polega ona na eliminowaniu ze spożycia produktów fermentujących w jelitach, węglowodanów, disacharydów, oligosacharydów i polioli. Co więcej, osoby z zaostrzonymi dolegliwościami powinny bezwzględnie zrezygnować ze spożycia warzyw (kalafior, brokuł, kapusta) oraz owoców (jabłka, gruszki, śliwki). Soki owocowe z dodatkiem syropu glukozowo-fruktozowego, napoje gazowane, gumy do żucia zawierające substancje słodące tj. (ksylitol, sorbitol, mannitol) oraz mleko należy bezwzględnie wyeliminować na ten czas z diety. W przypadku IBS najlepiej sprawdzi się dieta wysokobiałkowa przy jednoczesnym spożyciu tłuszczy nasyconych, krótko i średniołańcuchowych. Znaleźć je można głównie w maśle i oleju kokosowym. Ponadto należy ograniczyć spożycie błonnika pokarmowego, czerwonego mięsa a także unikać ostrych przypraw i dań. Jadłospis osoby z IBS powinien bazować na posiłkach lekkostrawnych, łagodnych w smaku, najlepiej gotowanych.

IBS – zalecenia probiotyczne

Leczenie choroby jelita drażliwego zależy od jego genezy. Leczenie można podjąć stosując psychoterapię, oraz terapię probiotyczną. Niewątpliwie warto zacząć od wdrożenia suplementacji probiotycznej, ponieważ zaburzenia mikrobioty jelitowej bezpośrednio wpływają na pozostałe mechanizmy generujące IBS. Przyjmowanie odpowiednich probiotyków wykazuje bardzo dużą skuteczność w działaniach łagodzących. Ponadto należy zwrócić uwagę na skład przyjmowanych probiotyków. W przypadku leczenia IBS niezwykle ważnymi szczepami są L. Plantarium, L. Reuterii, L. Delbrueckii, L. Casei i L. Rhamnosus GG. To własnie one powinny znaleźć się w składzie probiotyku, który przyczyni się do złagodzenia objawów zespołu jelita drażliwego i remisji.

Okazuje się, że przydatne w leczeniu są także zioła m.in mieta pieprzowa, szyszki chmielu, lawenda oraz nagietek.

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>