Trądzik pospolity

Trądzik pospolity – czym jest?

Doskonała cera obecnie należy do rzadkiego zjawiska wśród społeczeństwa. Kobiety i mężczyźni oraz nastolatkowie zmagają się z różnorodnymi problemami związanymi z cerą i zmianami skórnymi. Do najczęstszych, uporczywych dolegliwości zalicza się trądzik.
Trądzik pospolity jest najczęściej występującą chorobą skóry, z którą zmagają się kobiety jak również mężczyźni w różnym wieku. Zalicza się go do chorób przewlekłych, ze względu na dużą trudność jego leczenia. Jego powstawanie jest wielopłaszczyznowe. Typowymi objawami dla tej choroby jest występowanie łojotoku, krost zapalnych, zaskórniaków, grudek podskórnych oraz blizn w obszarach, gdzie występuje największe skupienie gruczołów łojowych. Szczególnie obejmuje okolice twarzy, pleców i klatki piersiowej. Dokładna definicja podana przez specjalistę A. Czernielewskiego brzmi następująco : ” Trądzik to stan zapalny aparatu gruczołu łojowego i mieszka włosowego o przewlekłym przebiegu ” .

Trądzik

Trądzik – przyczyny jego powstania

Pojawienie się trądziku jest związane z nieprawidłowym wydzielaniem łoju oraz stanami zapalnymi mieszków włosowo-łojowych. Nadmierna ilość wydzielanego przez skórę sebum sprawia, iż mieszki włosowe stają się niedrożne. W efekcie tego procesu następuje silne rozmnażanie się bakterii Staphylococcus aureus (gronkowiec złocisty) oraz Propionibacterium acnes a także drożdżaków Malassezia furfur, których proliferacja wywołuje zapalenie odpowiadające za powstanie trądziku. Na rozwój choroby wpływają zarówno czynniki wewnętrzne i zewnętrzne. Należą do nich m.in uwarunkowania genetyczne, aktywność hormonów, nadmierne wytwarzanie łoju, obecność bakterii oraz właściwości mieszków włosowych.
Zbyt duża aktywność gruczołów łojowych jest związana z nadmierną produkcją hormonów androgenowych. Ich nadmiar wpływa na rozrost gruczołów łojowych oraz wzmaga produkcję sebum.

Trądzik i jego pierwotne postacie kliniczne

  • Młodzieńczy- pojawia się w okresie dojrzewania. Po okresie pokwitania często mija samoistnie. Charakterystyczne objawy dla tego typu postaci to zaskórniaki oraz guzełkowate wykwity zlokalizowane głównie na twarzy i plecach.
  • Skupiony- pojawia się częściej u mężczyzn w postaci ropnych nacieków i torbieli oraz głębokich zaskórniaków. Szczególnie zajmuje okolice pach, pośladków oraz pachwin.
  • Ropowiczy- wykwity tworzą ropne torbiele, które gojąc się zrastają i tworzą blizny.
  • Bliznowcowy- w sferze wyprysku tworzą się blizny.
  • Piorunujący- to najcięższa postać trądziku pospolitego. Najczęściej dotyka nastoletnich chłopców. Choroba postępuje bardzo szybko, wytwarzają się wypryski wypełnione ropą a następnie dochodzi do bliznowacenia. Ponadto choremu towarzyszy złe samopoczucie, gorączka, niski poziom OB oraz leukocytoza.

Trądzik wywołany poprzez czynniki prowokujące

Trądzik wywołany przez konkretny bodziec prowokujący, mija z reguły po odrzuceniu szkodliwego czynnika.

  • Kosmetyczny- jest rezultatem stosowania kosmetyków, w których są zawarte substancje chemiczne zapychające ujścia gruczołów łojowych oraz potowych.
  • Polekowy- pojawia się podczas przyjmowania leków steroidowych, wit. B12, jodu oraz barbituranów
  • Niemowlęcy- jest najczęściej skutkiem stosowania olejków do pielęgnacji ciała.
  • Zawodowy- narażone na niego są osoby, które przebywają w pobliżu substancji chemicznych (np. chloru, smarów, ropy naftowej) oraz w miejscach silnie zadymionych i zapylonych.

Oś jelita – mózg – skóra

Nie ulega wątpliwości, że jelita odpowiadają za kondycję mikrobioty skóry. Stan równowagi mikrobiomu oraz prawidłowa flora bakteryjna jest fundamentem utrzymania całego organizmu w zdrowiu. Sprawnie pracujące jelita odpowiadają za produkcję witamin z grupy B i K oraz kwasu masłowego. Witaminy z tych grup są podstawą dla zyskania zdrowej cery. Zaburzenie składu ilościowego i jakościowego probiotycznych bakterii są często przyczyną powstawania trądziku i kłopotliwych wyprysków. Osłabiona flora jelitowa stwarza korzystne warunki do przenikania toksyn do krwi, ułatwiając zainicjowanie stanów zapalnych. W efekcie może prowadzić do zaostrzenia chorób i dokuczliwych zmian skórnych. Procesy rozwoju patogenów można zahamować poprzez stosowanie dobroczynnych probiotyków. Liczne badania wykazały, że bakterie probiotyczne przyjmowane doustnie, szczególnie z grupy
L. acidophilus i L. bulgaricus są odpowiedzialne za regulacje uwalnianych cytokin przeciwzapalnych w skórze. Co więcej, te bakterie produkują bakteriocyny, które hamują namnażanie się Propionibacterium acnes. W rezultacie zakłócają rozprzestrzenianie się bakterii wywołujących trądzik.

Prewencja w kontekście chorób skóry

Do głównych działań prewencyjnych zalicza się zdrową dietę opartą na nieprzetworzonych produktach. Należy z jadłospisu wyeliminować surowe mięso i surowe ryby. Przed spożyciem warzyw i owoców należy je dokładnie wypłukać pod bieżącą wodą. Dodatkowym wsparciem dla organizmu jest przyjmowanie probiotyków. Kluczowym elementem w tej kwestii jest także higiena. Kosmetyki używane do codziennej pielęgnacji powinny być jak najbardziej naturalne by nie obciążać skóry i organizmu chemicznymi substancjami. Wskazane są kąpiele w słonej wodzie oraz przebywanie na słońcu. Bezwzględnie należy wyeliminować wszystkie czynniki, które niekorzystnie wpływają na kondycję skóry. Co więcej, warto analizować reakcję organizmu na dostarczane mu bodźce w szczególności innowacyjne.

 

 

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>