Jaki probiotyk na wzdęcia

Wpisy na temat probiotyków stosowanych wobec biegunek i zaparć spotkały się z dużym zainteresowaniem. Jednocześnie zaczęły pojawiać się pytania związane z probiotykami w przypadku wzdęć.

Do tej pory odnosiliśmy się do powyższej kwestii, tylko ogólnie nadmieniając o oddziaływaniu probiotyków. Pora więc przyjrzeć się zagadnieniu w szerszym ujęciu.

Przede wszystkim zobaczymy, czym są wzdęcia. Następnie sprawdzimy, które z właściwości probiotyku nakierowane są na swoiste zarządzanie tą niedogodnością. Postaramy się również wskazać preparat, który pełniej byłby nakierowany na minimalizowanie wzdęć, odpowiednią gospodarkę gazami itp.

Przypatrzmy się zatem, co mają do powiedzenia probiotyki w przypadku wzdęć i jak od tej strony mogą poprawić jakość życia. Jednocześnie tekst będzie stanowić w pewien sposób dalszy ciąg rozważań dotyczących probiotyków w kontekście profilaktyki i łagodzenia dolegliwości.

Czym są wzdęcia?

Wzdęcia, zwane również bębnicą kojarzymy przede wszystkim z gazami. Gdyby próbować wywieść wnioski z doświadczeń, przyjęlibyśmy, że wzdęcia mają różny zakres czasowy, a niektóre trwają raptem kilkanaście sekund. Problemy zdrowotne zauważa się, gdy czas ten się wydłuża, częstotliwość nasila, kiedy pojawia się odczucie przepełnienia i ból.

Same gazy w jelitach nie są niczym nadzwyczajnym. Wszystko zależy od ich ilości i od odpowiedniego wydalania. To zaś łączy się ze spożywanymi pokarmami, ze składem mikrobioty u danego człowieka oraz z odpowiednią konsystencją kału.

Gazy formują się pod wpływem wdychanego powietrza, przy czym pamiętajmy, że jego głównymi składnikami są: azot 78 % i tlen 21 %. Sporo zależy też od procesów fermentacyjnych w jelitach.

O rodzajach fermentacji pisaliśmy w innych tekstach. Dla naszych rozważań istotne będzie wymienienie podstawowych gazów, jakie powstają w organizmie człowieka. Należą do nich: tlenek węgla (IV) = dwutlenek węgla CO₂, metan CH₄ i siarkowodór H₂S.

Gazy nazywamy często wiatrami. Przeciętnie mieścimy ich w sobie ok. 200 ml, a wydalamy w ciągu doby trzykrotnie więcej, łącznie ok. 15-20 razy na dobę. Na ilość gazów mają wpływ niektóre pokarmy.

W potocznym rozumieniu wzdęcie oznacza również uwypuklony kształt. Jednak samo to nie jest obowiązkowym symptomem. Bardziej liczy się poczucie rozdęcia, przelewanie się, skurcze, nadmiar gazów.

Wzdęcia stają się niestety kolejnym problemem cywilizacyjnym. Siedzący tryb życia i kiepskiej jakości żywność, a także niekiedy zwykłe łakomstwo powodują, że z tą dolegliwością w wersji dłuższej czasowo często powracającej, niekiedy w ciągu tego samego dnia, zmaga się nawet do 1/3 dorosłych Europejczyków.

Większość z tych czynników ryzyka jest w ogóle niekorzystnych dla naszego mikrobiomu. W związku z czym skuteczne okazuje się stosowanie probiotyków.

Dlaczego probiotyk jest skuteczny na wzdęcia?

Probiotyki okazują się skuteczne na wiele dolegliwości. Aby podobne stwierdzenie nie brzmiało ogólnikowo, staramy się wskazywać na dowody w tekstach. Profilaktyce i łagodzeniu wzdęć służy kilka cech probiotyku, których częściowo dowodziliśmy na blogu.

Przede wszystkim dobry pod względem ilości i jakości mikrobiom powoduje, że prawidłowo przebiega trawienie tłuszczów, białek i cukrów. Równocześnie z jak największą korzyścią dla organizmu następuje wchłanianie składników budulcowych, energetycznych i mineralnych.

Towarzyszy temu prawidłowe wydalanie – odpowiednia perystaltyka jelit i brak zaburzeń czucia trzewnego, właściwy rytm i konsystencja wypróżnień oraz nienadmierne ilościowo formowanie się i pozbywanie gazów.

Probiotyk jest w stanie wyrównywać skutki nieprawidłowego odżywiania się i w efekcie także wzdęć oraz problemu nadmiaru gazów. Bakterie probiotyczne są w stanie zadbać o odpowiednie procesy fermentacyjne, łagodząc te niesprzyjające.

Wymieńmy produkty, które wywołują wzdęcia i nadmiar gazów, gdzie właśnie dużo do powiedzenia będzie mieć jako „oczyszczacz” probiotyk. Są to przykładowo warzywa: brokuły, brukselka, cebula, fasola, groch, kalafior, kapusta, szparagi; owoce: brzoskwinie, gruszki, jabłka, śliwki; makarony i ciemne pieczywo; mleko.

Probiotyki wyrównują zaburzenia trawienia różnego typu. Bywają skuteczne w przypadku przerostu flory bakteryjnej jelita cienkiego (SIBO), w zaburzeniach wchłaniania w jelicie cienkim oraz w niektórych dolegliwościach jelita grubego.

W tekście mamy na uwadze głównie wzdęcia jelitowe. Jednak niekiedy dotyczą one żołądka. Probiotyk chroni całościowo układ pokarmowy człowieka, będzie więc skuteczny i w podobnym przypadku.

Natomiast, co niezwykle istotne, piszemy o wzdęciach typowych. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek odstępstwa od tego, co czujemy na co dzień lub ból występuje nagle i jest ostry, powinniśmy natychmiast skontaktować się z lekarzem, gdyż może to być np. sygnał ostrego zatrucia albo zapalenie wyrostka robaczkowego.

Niekiedy problemy ze wzdęciami łączą się z rozregulowaniem pracy autonomicznego układu nerwowego. Również w takich przypadkach probiotyk jest w stanie zadbać o regulację i swego rodzaju uporządkowanie komunikacyjne w organizmie.

Probiotyk na wzdęcia

Zobaczyliśmy, na ile sprawdza się probiotyk wobec dolegliwości powiązanych ze wzdęciami. Określmy jednak, jak miałoby to wyglądać w praktyce.

Preparaty probiotyki marki Joy Day mają zalety wynikające z zawartości ilościowej i jakościowej bakterii oraz z postaci płynnej. Ponadto, niektóre produkty oprócz bakterii probiotycznych posiadają również ekstrakty z fermentowanych surowców roślinnych. Przekłada się to na dodatkowe właściwości prozdrowotne. W przypadku wzdęć szczególną uwagę warto poświecić preparatom probiotycznym z miętą.

Mięta decyduje o pobudzaniu soków trawiennych i zwiększa przepływ żółci, a pokarm lepiej się wchłania i rozkłada. Towarzyszy temu działanie bakteriobójcze. Wzdęcia zostają złagodzone, a praca jelit wsparta.

Koncentrat napoju probiotycznego Joy Day – Mięta pozwala na profilaktykę w zakresie wsparcia układu pokarmowego i immunologicznego. Mięta niejako uwypukla działanie 15 szczepów bakterii, z zawartością 600 milionów w dziennej porcji.

Bakterie probiotyczne ograniczają skutki działania mikroorganizmów chorobotwórczych, w tym ich wpływy na powstawanie gazów i wzdęć. Są skuteczne w profilaktyce i leczeniu dysbiozy. Przy okazji łagodzony jest refluks i zgaga.

Koncentrat probiotyczny Joy Day – Mięta jest całkowicie naturalny i ekologiczny. Warto go stosować systematycznie, w trakcie posiłków. Osobie dorosłej zalecamy 40 ml na dobę.

Możemy sięgnąć też po Napój probiotyczny Probiołyk – Mięta. Działa analogicznie do koncentratu napoju probiotycznego jednak nie ma konieczności rozcieńczania go. Jedna butelka przeznaczona jest na jeden dzień stosowania. Na sklepie flowday.pl macie Państwo możliwość zakupu tych napojów w pakietach miesięcznych (30szt.)

Wskazane probiotyki są w stanie zdziałać wiele, gdy chodzi o wzdęcia. Są efektywne same w sobie, ale jeszcze silniej zadziałają w połączeniu z ruchem oraz regularnym odżywianiem się, bez dużych porcji naraz i z minimalizowaniem w składzie posiłków tych produktów, które wywołują wzdęcia.

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>