Suplementy na odchudzanie

Suplementy na odchudzanie

Suplementów diety zalecanych przy odchudzaniu, bezwzględnie nie należy stosować jako zamienników zdrowej, zbilansowanej diety i aktywności fizycznej. Jednak suplementacja podczas odchudzania może przyczynić się do polepszenia efektów diety i także zapobiegać niedoborom składników odżywczych. Tworzące się niedobory w organizmie są najczęściej skutkiem deficytu kalorycznego oraz wzmożonego wysiłku fizycznego.
Suplementacja w odchudzaniu

Naturalne substancje spalające tłuszcz (termogeniki)

Warto wziąć pod uwagę naturalnie występujące w pożywieniu “spalacze tłuszczu”, które posiadają właściwości termogenne. Składniki ziół oraz przypraw są wyposażone w substancje czynne, które nasilają procesy odchudzania i wspomagają redukcję tkanki tłuszczowej, lipolizę poprzez podniesienie temperatury ciała. Do tych związków zalicza się:

  • kapsaicyna zawarta w papryce chilli a także pieprzu cayenne
  • piperyna zawarta w pieprzu
  • kłącze imbiru bogate w związki fenolowe (gingerol, zinferon i shogaol)
  • katechiny obecne w zielonej i czerwonej herbacie
  • kofeinę zawartą w kawie i guaranie
  • synefrynę w owocach pomarańczy

Naturalne substancje termogeniczne nie są rekomendowane osobom z chorobą wrzodową żołądka oraz dwunastnicy, co więcej, zaburzeniami rytmu serca i nadciśnieniem. Należy pamiętać także by nie stosować ich w nadmiarze. Większość z tych substancji jest dostępna w postaci suplementów diety.

Suplementacja L-Karnityną

L-Karnityna to związek wytwarzany endogennie, bądź pozyskiwany z diety lub suplementacji. Ułatwia procesy
β-oksydacji kwasów tłuszczowych, wspomagając tym metabolizm kwasów tłuszczowych. Bierze także udział w przemianach biochemicznych węglowodanów oraz syntezie acetyloholiny – jednego z najważniejszych neuroprzekaźników układu nerwowego.

Suplementacja odżywką białkową

Duża podaż białka w diecie przyśpiesza metabolizm oraz bardzo znacząco wpływa na budowę mięśni. Wzmaga przemianę materii oraz termogenezę poposiłkową. Kalorygenność jest związaną z procesami trawienia i także wchłaniania składników odżywczych. Oprócz tego białko smakowe, z dobrym składem może być spożywane przez osoby na dziecie jako zamiennik deseru.

Adaptogeny

Adaptogeny to substancje, które obniżają w organizmie poziom kortyzolu, który powstaje na skutek stresu, wzmożonego wysiłku fizycznego oraz deficytu kalorycznego. Są to suplementy najczęściej ziołowe, które redukują poziom stresu, poprawiają ogólną kondycję psychiczną i fizyczną człowieka. Do najbardziej popularnych i pożądanych zalicza się ashwagandhe, żen-szeń i rhodiole (różeniec górski).

Aminokwasy rozgałęzione (BCAA)

BCAA to aminokwasy rozgałęzione. BCAA składa się z trzech aminokwasów egzogennych (dostarczanych wraz z pożywieniem) leucyny, waliny oraz izoleucyny. Na redukcji masy ciała i podczas treningów chronią mięśnie przed uszkodzeniem oraz wpływają na degresję podskórnej tkanki tłuszczowej. Dzięki nim nasilają się procesy energetyczne w organizmie co sprzyja ogólnej utracie masy ciała.

Suplementacja probiotyczna a odchudzanie

Nie ulega wątpliwości, iż dobra kondycja przewodu pokarmowego oraz poprawny skład ilościowy i jakościowy flory bakteryjnej w organizmie ma ogromne znaczenie w aspektach odchudzania. Probiotyki wykazują szereg aktywności, które przyczyniają się do utrzymania prawidłowej masy ciała a w przypadku jej nadmiaru, do wsparcia redukcji. Dzieję się tak, ponieważ bakterie probiotyczne wspomagają pracę metabolizmu, poprawiają wydolność fizyczną i psychiczną organizmu. Prewencyjnie wpływają na powstawanie zaparć oraz wzdęć. Nadto zwiększają wchłanianie składników odżywczych dostarczanych wraz z pożywieniem jak również dodatkową suplementacją witaminami i minerałami. Probiotyki w płynie poza całym szeregiem prozdrowotnych bakterii zawierają postbiotyki, czyli prozdrowotne metabolity bakterii probiotycznych w tym np. kwas masłowy, który stanowi doskonałe źródło energii dla komórek jelitowych. Postbiotyki oczyszczają organizm z toksyn, metali ciężkich oraz grzybów. Co więcej, wykazują działanie przeciwzapalne oraz antyoksydacyjne rzutując tym samym na poprawę zdrowia i sprawniejszą redukcję tkanki tłuszczowej.

Polecany suplement  na odchudzanie – probiotyk (kurkuma,imbir,pieprz)

Probiotyk w płynie kurkuma, imbir, pieprz posiada zestaw 15 żywych szczepów bakterii probiotycznych w postaci płynnej wraz z ekstraktami fermentacji roślinnej. Ponadto niektóre ze szczepów bakterii probiotycznych, zawartych w składzie są szczególnie rekomendowane przy odchudzaniu. Surowce wchodzące w skład tego probiotyku należą do naturalnych termogeników. W rezultacie jednoczesne połączenie bakterii probiotycznych wpływających na spadek tkanki tłuszczowej oraz surowców termogenicznych, efektywnie wpływa i przyśpiesza redukcję masy ciała. Regularne spożywanie probiotyku, przy odpowiedniej diecie i ruchu przyniesie długotrwałe efekty.

Suplementy na odchudzanie, których bezwzględnie nie powinno się spożywać ze względu na ich szkodliwość

Na rynku niewątpliwie można znaleźć szeroką gamę produktów dla osób, które w szybkim czasie i bez poświęceń (diety i wysiłku fizycznego) chcą utracić zbędne kilogramy. Niestety większość środków, których zadaniem jest spalanie tłuszczu i pomoc w utracie kilogramów zawierają substancje toksyczne dla organizmu mogące doprowadzić do śmierci. Do jednych z najniebezpieczniejszych środków na rynku należy sibutramina oraz dinitrofenol. Celem tych środków jest zahamowanie uczucia głodu poprzez wpływ na układ nerwowy oraz podnoszenia wewnętrznej temperatury ciała by wypalić wszystkie komórki tłuszczowe. Nie ulega wątpliwości, iż stosowanie tego typu produktów jest nieodpowiedzialne i niebezpieczne.
Przed planowaniem zakupu suplementu na odchudzanie należy bezwzględnie przeanalizować skład. Wystrzegać się chemicznych substancji na rzecz naturalnych, bezpiecznych dla zdrowia i życia.

Suplementy na odchudzanie – podsumowanie

W pierwszej kolejności, by procesy odchudzania zachodziły prawidłowo, w utrzymaniu organizmu w zdrowiu, należy zadbać o kondycję jelit w których zachodzą najważniejsze procesy wchłaniania przyjmowanych składników i substancji. W przypadku redukcji masy ciała stanowi to bardzo ważny aspekt, ze względu na ryzyko niedoborów witamin i minerałów. Należy pamiętać, że zdrowo przeprowadzona redukcja to efekt wymagający czasu i długotrwałej pracy. Połączenie zdrowej diety, wspieranie się suplementacją oraz podejmowanie aktywności fizycznej to klucz do sukcesu.

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>