Wątroba – zadbaj o zdrowie

Zadbaj o siebie

Wątroba, jest największym gruczołem w organizmie człowieka, który pełni ogrom szczególnie ważnych funkcji. Pomimo tego, iż nauka medyczna jest wysoko rozwinięta jak dotąd nie znaleziono „złotego środka”, który byłby w stanie ją zastąpić. Przewlekłe choroby wątroby oraz jej niewydolność prowadzą w rezultacie do śmierci.
Wątroba oraz trzustka nie należą do typowych narządów układu pokarmowego, uczestniczą jednak w procesach trawiennych organizmu. Wątroba wydziela żółć, natomiast trzustka sok trzustkowy, które angażowane są do procesów trawienia.

Wątroba

Funkcje wątroby

Gruczoł ten to bardzo ważny narząd w organizmie człowieka pełniący wiele istotnych funkcji. Do najważniejszych z nich należą funkcje:
* zapasowe, których zadaniem jest gromadzenie związków tj. węglowodany, tłuszcze oraz białka w celu dysponowania nimi,
*produkcyjne- produkowanie żółci oraz wytwarzanie białek osocza (heparyny i protrombiny), czynników krzepnięcia krwi oraz enzymów,
*odtruwające- neutralizowanie toksyn obecnych w organizmie oraz substancji trujących powstających w jelicie grubym w procesach gnilnych,
* immunologiczne -są niezbędne do eliminowania drobnoustrojów (komórek nowotworowych, białek chorobotwórczych, wirusów, bakterii i grzybów,
*spichrzowe- magazynuje glikogen, cholesterol, kwasy tłuszczowe, witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E, K), witaminy B12, miedź, cynk, mangan oraz żelazo, które jest niezbędne do syntezy hemoglobiny.

Żółć i jej rola w organizmie

Hepatocyty, są komórkami wątroby, które wydzielają żółć. Sole kwasów żółciowych, wchodzące w jej skład są zdolne do emulgowania tłuszczów. Zemulgowane cząstki tłuszczu są łatwo dostępne dla enzymów trawiennych. Co więcej, kwasy żółciowe biorą udział w cyklu asymilacji kwasów tłuszczowych przez ściany jelita.

Choroby wątroby oraz dolegliwości z nimi związane

Choroby wątroby ujawniają się w odmienny sposób. Mogą pojawić się bóle występujące w okolicach brzucha oraz żeber, ponadto pojawiają się zmiany skórne, występujące głównie w okolicach twarzy. Towarzyszy im także ogólne osłabienie organizmu wraz ze zmniejszoną ogólną sprawnością fizyczna. Do głównych chorób wątroby zalicza się WZW typu A (żółtaczka pokarmowa), WZW typu B, WZW typu C, stłuszczenie wątroby i także marskość wątroby.

Jak zadbać o wątrobę?

Działania profilaktyczne mają w tym wypadku ogromne znaczenie. Pomimo tego, iż wątroba to organ zdolny do regeneracji nie należy zakłócać jej działania. Do czynności profilaktycznych należy głównie prowadzenie zdrowego stylu życia, rezygnacja z alkoholu oraz papierosów. Ogólnie ujmując, dobre nawyki żywieniowe, prawidłowa dieta oraz regularna aktywność fizyczna to klucz do utrzymania wątroby w dobrej kondycji. Co więcej, osoby posiadające stany zapalne powinny unikać tłustych, smażonych potraw, ostrych, drażniących przypraw (pieprz, ostra papryka), ponieważ podrażniają układ pokarmowy oraz bezwzględnie zrezygnować z alkoholu.

Wesprzyj swoją wątrobę

Na szczególną uwagę zasługuje ekstrakt ziołowo probiotyczny Dobre Zioła Jędrzeja – topinambur, który należy do ekstraktów łagodzących stany chorobowe wątroby.  Jest to produkt naturalny,  pozyskany z fermentowanych warzyw: bulw topinamburu, korzeni marchwi i pasternaka. Co więcej, dodatkowo posiada zestaw żywych i aktywnych szczepów bakterii probiotycznych. Same surowce wykorzystane do produkcji ekstraktu posiadają działanie hepatoprotekcyjne i immunostymulujące. W dodatku silnie odtoksyczniają wątrobę.

Zalecenia do spożycia ekstraktu – Korzeń Życia

  •  wspiera pracę wątroby oraz nerek,
  • hamuje rozwój stanów zapalnych oraz zapewnia wsparcie w eliminacji toksyn i bakterii chorobotwórczych,
  • działa prebiotyczne wpływając na rozwój prozdrowotnej flory jelita grubego,
  • redukuje niedobory w składnikach  mineralnych, witaminach i antyoksydantach
Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>