Antyoksydanty w kontekście nowotworów

Komórki ludzkiego organizmu są codziennie narażone na atak ze strony wolnych rodników. Część z nich jest potrzebna do życia jednak nadmiar zwiększa ryzyko wystąpienia wielu chorób lub zaostrzenia objawów już istniejących. Z pomocą przychodzą przeciwutleniacze lub inaczej antyoksydanty, które neutralizują szkodliwe działanie wolnych rodników. Spożywając odpowiednie produkty można dostarczyć bardzo cenne dla zdrowia przeciwutleniacze, o właściwościach chemoprewencyjnych.

Kurkumina – antyoksydant obecny w kurkumie

Badania donoszą, że jest skuteczna w zapobieganiu jak i terapii wielu typów nowotworów. Naukowcy przypisują jej zdolność do hamowania angiogenezy wokół guza oraz indukowania apoptozy w komórkach chorych. Oprócz tego działa przeciwzapalnie i przeciwzakrzepowo. Hamuje proces cyklooksygenazy drugiej, która zwiększa poziom prostaglandyn, prostacyklin i tromboksanów nasilających stan zapalny. Cyklooksygenaza druga o nadmiernej ekspresji zwiększa również ryzyko proliferacji komórek nowotworowych.

Z całą pewnością warto dodać do jadłospisu kurkuminę, a dokładniej kurkumę, w której jest zawarta. W celu zwiększenia przyswajalności tego związku zaleca się łączenie jej z piperyną (czarnym pieprzem). Ciekawą propozycją produktu jest połączenie od JOY DAY probiotyku z kurkumą, imbirem i pieprzem.

Gingerol – skarb imbiru

Zawarty w imbirze związek o charakterystycznym ostrym smaku redukuje stany zapalne. Jest inhibitorem procesów składających się na kancerogenezę. W badaniach In vitro [6]- gingerol hamował proliferację ludzkich komórek śródbłonka indukowaną przez VEGF oraz bFGF. Wykazuje silne działanie przeciwnowotworowe.

Resweratrol – pokochaj winogrona

Resweratrol to szczególnie dobrze przebadany antyoksydant. W internecie można znaleźć wiele informacji na jego temat. Podobnie do dwóch poprzedników hamuje proces nowotworzenia. Skutecznie neutralizuje wolne rodniki i reaktywne formy tlenu. W dodatku doniesienia naukowe podają, że spożycie go przez osoby zdrowe obniża czynnik wzrostu IGF-1 i IGFBP-3 w osoczu. Z kolei u osób z rakiem jelita grubego zauważono poprawę stanu zdrowia. Resweratrol znajdziemy w skórkach winogron zwłaszcza tych ciemnych.

EGCG – (gallusan epigallokatechiny)

Niekiedy można usłyszeć, że zielona herbata działa przeciwnowotworowo. Jak się okazuje jest to prawda. Wszystko za sprawą EGCG. Antyoksydanty zawarte w zielonej herbacie (EGCG) w badaniach na japońskich kobietach z rakiem piersi w wieku przedmenopauzalnym wykazywał działanie hamujące mestazę do węzłów chłonnych. W innych badaniach opisano, że właściwości przeciwutleniające zielonej herbaty przyczyniają się do obniżenia ryzyka zachorowania na raka gruczołu krokowego. Ogólnie rzecz biorąc EGCG ogranicza mutagenność oraz genotoksyczność różnych związków.

Likopen – pomidorowe antyoksydanty

Likopen zawarty w pomidorach jest najsilniejszym przeciwutleniaczem wśród karotenoidów. Dieta bogata w pomidory a szczególnie przetwory z pomidorów może skutecznie chronić przed nowotworami przewodu pokarmowego. Zaleca się dla mężczyzn będących w grupie ryzyka wystąpienia raka prostaty lub podczas tej choroby. Poleca się również dla kobiet, które mają lub miały w rodzinie osoby z rakiem piersi. Likopen działa przeciwzapalnie, przeciwmiażdżycowo i chemoprewencyjnie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>