Błędy dietetyczne – top 5 nieoczywistych

Błędy dietetyczne. Jedzenie przed snem

Dość często się o tym mówi ale i tak większość ludzi to robi. Kolacja powinna być spożywana min. 2 godziny przed zaśnięciem. Jedzenie znaczących ilości pożywienia przed snem prowadzi do problemów trawiennych, utrudnia zasypiani, działa rozpraszająco na sen, powoduje nudności, sporadycznie wymioty.

W godzinach wieczornych organizm ogranicza syntezę ACTH ( adrenokortykotropina ) tym samym obniża poziom kortyzolu. Hormon ten powoduje u człowieka między innymi stan gotowości do działania dzięki czemu większość procesów życiowych zachodzi wydajniej w tym trawienie.

Spożywanie posiłków bogato węglowodanowych na krótko przed zaśnięciem powoduje wyrzut insuliny, która nasila lipogenezę. Zjawisko to jest szczególnie niekorzystne dla osób z nadwagą, ponieważ mogą jeszcze szybciej przybierać na wadze.

Nadmiar herbaty

Picie herbaty w zbyt dużych ilościach może prowadzić do tworzenia się związków chelatowych z mikro i makro składnikami odżywczymi. Jest to równoznaczne z utrudnionym wchłanianiem takich pierwiastków jak wapń, żelazo, magnez ale również podstawowych witamin C i B. Garbniki które zawiera herbata działają korzystnie na organizm (wykazują działanie antyoksydacyjne) natomiast spożywane w nadmiarze działają antyodżywczo co warto mieć na uwadze.

Błędy dietetyczne. Kawa

Kawa na czczo

Pewnie większość osób czytających ten artykuł doznało kiedyś rozwolnienia po kawie. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź jest bardzo prosta. Kawa ma właściwości pobudzające perystaltykę jelit co może powodować biegunkę, szczególnie kiedy jest pita na czczo. Ponadto kawa zawiera kwasy organiczne w tym kwas chlorogenowy, który podrażnia błonę śluzową przewodu pokarmowego a szczególnie żołądka. Osoby z cukrzycą oraz insulinoopornością powinny zdecydowanie zrezygnować ze spożycia kawy na czczo, ponieważ powoduje wyrzut insuliny do krwi i zwiększa poranną glikemię.

Ziemniaki w skórkach - błąd dietetyczny

Błędy dietetyczne. Ziemniaki w skórkach

Kto z Państwa miał okazję zjeść tak zwane ziemniaki w mundurkach? Spożywanie ziemniaków w takiej postaci może być niebezpieczne dla zdrowia. W zielonych częściach ziemniaków i w skórce występuje trujący związek chemiczny.  Solanina może powodować bóle brzucha, wymioty a nawet działać toksycznie na układ nerwowy. Należy pamiętać, że kiełki ziemniaków również zawierają znaczne ilości tego związku dlatego nie należy ich spożywać.

Błędy dietetyczne. Zepsute jabłko

Brązowe jabłka

W zepsutych jabłkach albo uderzonych w jakimś miejscu pojawia się brązowa barwa. Taki obraz jabłka daje nam sygnał, że w środku pojawiła się trująca toksyna – patulina. Działa ona silnie toksycznie na układ nerwowy, powoduje choroby wątroby, alergie, zatrucia pokarmowe i inne dolegliwości. Patulina obecna w uszkodzonych i zepsutych jabłkach może występować również w occie jabłkowym, tanim winie i sokach jabłkowych. Warto kupując wyroby z jabłek sięgnąć po takie z ” wyższej półki ” lub przygotować je samemu.

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>