Odżywianie – czego potrzebuje nasz organizm

Odżywianie. Czego potrzebuje nasz organizm?

Odżywianie każdego dnia powinno dostarczać niezbędnych składników a my jako konsumenci powinniśmy uważnie podchodzić do tego co wybieramy. Co do tego nikt nie ma wątpliwości. Jednak większość starszego pokolenia twierdzi, że pożywienie nie ma takiego wpływu na ludzkie zdrowie co uwarunkowania genetyczne czy też wykonywany zawód.

To oczywiście jest totalną bzdurą!

Czego więc potrzebuje nasz organizm? Na pewno zrównoważonej diety, w tym białka, tłuszczów, węglowodanów, błonnika, odpowiedniej ilości płynów – wody, witamin i związków mineralnych. Powyższe składniki znajdują się w pożywieniu, są metabolizowane przez nasz organizm i tym samym odżywiają nas dbając o funkcjonalność procesów życiowych.

Taka wiedza jest wiedzą akademicką specjalistów ds. żywienia człowieka, jednak jest ona także szeroko dostępna dla wszystkich. Ludzie bardziej świadomi szukają zdrowej żywności, starają się jadać właściwie zbilansowane posiłki, unikać stresu, uprawiać sport, wysypiać się i najlepiej samemu przygotowywać posiłki od podstaw. Sięgają po różne suplementy diety, które tak chętnie reklamowane są przez media, jako najlepsze wyjście dla tych, którzy chcą zadbać o swoje zdrowie.

Stosowanie suplementów okazuję się często bezużyteczne, gdyż większość z nich jest nieskuteczna lub niepotrzebna dla naszego organizmu.

Świadomie robiąc zakupy produktów spożywczych, czytamy etykiety, zwracając uwagę na składniki służące jako konserwant, barwnik czy też wzmacniacz smaku. Weryfikujemy produkty pod względem niepotrzebnych dodatków, w tym często występującego cukru, mleka w proszku, skrobi kukurydzianej, ziemniaczanej, lecytyny sojowej itp.

Czy robimy to samo z suplementami diety? Czytamy etykiety, zastanawiając się nad ich składem? Mamy świadomość tego, że zawarte w tych preparatach, składniki są w większości związkami nie pochodzącymi od organizmów żywych, np. od roślin lub od pożytecznych mikroorganizmów a tym samym są produktami syntetycznymi? Czy jesteśmy świadomi tego jak i w jakim procencie są one przyswajalne przez nasz organizm i czy rzeczywiście mają oczekiwany, pozytywny wpływ? A jeśli tak to w jakim stopniu?

Zatem oprócz świadomego odżywiania powinniśmy także rozsądnie podchodzić do dodatkowej suplementacji. Z definicji suplementacja ma za zadanie uzupełnienie niedoborów/ deficytu a nie wzbogacenie codziennych posiłków.

Odżywianie a Mikrobiota – flora bakteryjna jelit

Gdy już to wszystko zrozumiemy i zadbamy o właściwe podejście do odżywiania i suplementacji warto wziąć pod uwagę wykorzystanie tego przez organizm. Okazuje się, że, organizm potrzebuje do tego sprawnych jelit. Ich sprawność uzależniona jest m.in. od stanu mikrobioty zasiedlanej przez szereg pożytecznych drobnoustrojów. Powinna charakteryzować się równowagą mikrobiologiczną i posiadać w sobie odpowiednią ilość i jakość prozdrowotnej, probiotycznej flory bakteryjnej. Można to uzyskać poprzez uzupełnianie niedoborów i strat preparatami spożywczymi zawierającymi w swym składzie probiotyczną florę bakteryjną.

Mikrobiota organizmu człowieka posiada niezwykłe właściwościami:

 • wpływa na optymalne wykorzystanie składników z pożywienia,
 • służy rozkładowi niestrawionego pokarmu w żołądku i jelicie cienkim,
 • tworzy warunki niekorzystne do rozwoju bakterii chorobotwórczych, grzybów oraz pleśni w organizmie,
 • współtworzy śluzówkę wewnętrznej powierzchni jelit wpływając tym samym na ich szczelność.
 • ma bezpośredni wpływ na to, że substancje trafiające do naszego krwiobiegu są bezpieczne i pożyteczne dla naszego zdrowia.
 • pożyteczne drobnoustroje dostarczane z pożywieniem (probiotyki) produkują tzw. metabolity, w tym potrzebne i poszukiwane przez nas witaminy, mikroelementy, antyoksydanty oraz prozdrowotne związki organiczne choćby takie jak kwas mlekowy, kwas octowy, kwas masłowy.

Joy Day – wysoka aktywność

Nasze produkty powstają w naturalnym procesie fermentacji wybranych szczepów bakterii probiotycznych o udokumentownym działaniu zdrowotnym. Proces hodowli trwa ponad trzy tygodnie i odbywa się w wąskim zakresie temperaturowym, tak ważnym dla odpowiedniego rozwoju bakterii. Oprócz probiotycznych bakterii zawierają również szereg pożytecznych metabolitów zewnątrzkomórkowych.

Bakterie wyhodowany zespołowo nabywają wysokiej aktywności i przechodzą proces adaptacji. Dzięki takiemu zabiegowi gotowe są do natychmiastowego zasiedlania przewodu pokarmowego i całej przestrzeni jelit.

Dodatkowo koncentraty Joy Day jako produkty spożywcze zawierają ekstrakt przefermentowanych ziół i owoców lub warzyw. Pozyskany został drogą mikrobiologiczną przy udziale tychże bakterii. Jest to innowacyjna technika pozyskiwania ekstraktu.

Metabolity

Prozdrowotne metabolity, czyli produkty przemiany materii pożytecznych bakterii dostarczają do naszego organizmu 100% przyswajalnych witamin, w tym np.:

 • kwas foliowy (B9), który reguluje wzrost i funkcjonowanie komórek organizmu;
 • witaminy z grupy B, które przede wszystkim są odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego;
 • witaminę K, która ma istotny wpływ na gospodarkę wapniową oraz odpowiednie uwapnienie kości; (kontrowersyjną)
 • witaminę C, mającą wpływ na wzmocnienie odporności i będąca jednym z silnych antyoksydantów.

W skład metabolitów wchodzą także  mikroelementy:

 • sód –  pomaga utrzymać prawidłową regulację kwasowo-zasadową ustroju (razem z potasem i chlorem) oraz zwiększa wydzielanie soków trawiennych;
 • wapń – podstawowy budulec kości i zębów;
 • magnez – poprawia pamięć i myślenie, ma istotny wpływ na funkcje układu nerwowego i usprawnia pracę szarych komórek;
 • potas – niezbędny dla prawidłowej pracy serca, ma udział w syntezie białka, obniża ciśnienie krwi, wspomaga dostarczanie tlenu do mózgu;
 • fosfor- odpowiada za zdrowe i mocne kości, niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego oraz inne pożyteczne związki.

Skuteczność zależy od stanu jelit

Skuteczność stosowania suplementów diety, suplementów witaminowych czy innych środków uzależniona jest od stanu jelit. Dlatego warto najpierw zadbać o swoją dobroczynną florę bakteryjną. Koncentraty i napoje probiotyczne czy inne probiotyczne preparaty zawierające żywe, witalne bakterie probiotyczne i ich prozdrowotne metabolity są świetnym rozwiązaniem.

 

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>