Dieta – na co przede wszystkim warto zwrócić uwagę?

Co oznacza słowo dieta?

Każdy człowiek w swoim życiu nie raz słyszał słowo dieta i pewnie nie jedną stosował. Z definicji pojęcie to oznacza po prostu sposób odżywiania. W obecnych czasach pojawia się coraz więcej trendów żywieniowych i czasem nie wiadomo, które są warte uwagi i przyniosą największe korzyści dla zdrowia. Do tej pory największą popularnością cieszą  się takie diety jak: wegetarianizm, weganizm, Paleo, Samuraja, bezglutenowa, raw food oraz diety rozpisywane przy danych jednostkach chorobowych.

Na co wpływa sposób odżywiania?

Do prawidłowego funkcjonowania większości organizmów niezbędne jest dostarczanie podstawowych składników pokarmowych. To co spożywa się na co dzień ma ogromny wpływ na zdrowie, samopoczucie oraz wygląd. Niewłaściwa dieta może doprowadzić do licznych chorób i dysfunkcji organizmu, ponieważ “Człowiek jest tym co je”.

Dieta – błędy żywieniowe

Wiele osób popełnia nawet najbardziej oczywiste błędy żywieniowe. Do nich zalicz się przede wszystkim:

  • Mała podaż wody, która jest niezbędna do regulowania wszystkich procesów życiowych komórek.
  • Spożycie białka często jest na zbyt małym lub zbyt wysokim poziomie. Należy pamiętać, że białko stanowi podstawowy budulec ludzkich tkanek natomiast w zbyt dużej ilości może obciążać pracę niektórych narządów tj. nerki, wątroba, jelita.
    Przyjmując pokarmy mało kto zastanawia się nad zawartością witamin i minerałów w posiłku. Nie od dziś wiadomo, że gdyby wyjałowić z nich organizm to optymalne bytowanie nie było by możliwe.
  • Kolejnym ważnym elementem są produkty bogate w zdrowe kwasy tłuszczowe. Tłuszcze pozwalają przede wszystkim na prawidłową syntezę hormonów w organizmie.
  • Nie wiele się o nich mówi ale bez nich nie można funkcjonować – mowa o antyoksydantach. Pełnią one ważną funkcję a mianowicie neutralizują nadmiar wolnych rodników oraz reaktywnych form tlenu. Wolne rodniki potrafią niszczyć DNA komórki i doprowadzić do jej śmierci.

Probiotyki w codziennej diecie

W tym miejscu warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden składnik pokarmowy – jest nim prozdrowotna, probiotyczna flora bakteryjna.
Śmierć zaczyna się w jelitach . Prawdopodobnie część osób, która właśnie czyta ten artykuł słyszała już kiedyś to sformułowanie. Ma ono na celu zwrócić uwagę ludzi na niedocenianą wcześniej rolę jelit w ludzkim ciele. To właśnie w jelitach odbywa się prawie całościowe wchłanianie substancji odżywczych dlatego warto o nie dbać. Na kondycję jelit znaczący wpływ mają bakterie probiotyczne, które naturalnie tam bytują i warunkują między innymi prawidłową perystaltykę, wchłanianie, oraz usuwanie toksycznych związków z organizmu. Zaburzona równowaga mikrobiologiczna spowodowana ubogą liczbą bakterii probiotycznych może “dawać o sobie znać ” w bardzo nieprzyjemny sposób. Typowymi symptomami dysbiozy jelit są choroby tj. zespół jelita drażliwego, nietolerancje pokarmowe,  choroba wrzodowa, Hashimoto a nawet depresja. Bakterie probiotyczne coraz trudniej “znaleźć” w żywności dlatego należy sięgnąć po specjalne preparaty.

Podsumowanie

Osobiście polecam preparaty probiotyczne, ponieważ  zawierają w swym składzie żywe szczepy bakterii probiotycznych i ich cenne metabolity zawierające w składzie witaminy, składniki mineralne, związki prozdrowotne i antyseptyczne oraz antyoksydanty.

Autor: Kinga Błoch 

 Pasjonatka zdrowego odżywiania, studentka III roku Turystyki i Rekreacji , AWF w Poznaniu .

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>