Blog dietetyczny od Flow Day – darmowy i profesjonalny

Blog dietetyczny  – wprowadzenie

Jak zapewne zauważyli Czytelnicy, staramy się poruszać na blogu różnorodne tematy, dotyczące przede wszystkim odżywiania i zdrowego stylu życia, w kontekście praktycznej psychologii i biologii. Podstawowy jest pierwszy wątek – żywieniowy, a pozostałe z niego wynikają. Taki sposób pisania pozwala na określenie naszego internetowego przewodnika jako blog dietetyczny.

Blog dietetyczny –  geneza

Znana maksyma aby żyć, trzeba jeść wskazuje, że kwestia odżywiania dotyczy każdego. Przy takim założeniu narodził się pomysł na blog dietetyczny. Dość szybko okazało się, że temat choć istotny, nie jest szeroko znany, np. w szkołach na lekcjach biologii i chemii nie porusza się go zbyt często.

Blog dietetyczny ma za zadanie upowszechniać zdrowe nawyki. Przy czym przyjmuje się, że o zdrowiu decyduje kilka filarów. Są nimi: odpowiednie odżywianie się, więzi międzyludzkie, radzenie sobie z codziennymi stresami, umiejętność odpoczynku i właściwy sen. Podejmując zagadnienia związane z pierwszym czynnikiem, pokazujemy, jak dbałość o zapewnienie w diecie odpowiednich składników odżywczych wpływa na pozostałe filary.

zdjęcie podczas pisania blog dietetyczny

Wokół diety

Co ciekawe, bardzo różnie przez użytkowników języka rozumiane jest samo podstawowe dla naszego bloga pojęcie diety. Sympatyczna dziewczyna oznajmia, że jest na diecie, mając na myśli krągłości (prawdziwe bądź wyimaginowane), a jej ojciec, o naprawdę obfitych kształtach, stosuje od lat wszelkie możliwe jego zdaniem diety i nic. Oboje dietę i bycie na niej utożsamiają z odchudzaniem się.

Zazwyczaj dietą określamy wszelkie próby zmiany sylwetki, wpływania na masę ciała (w obie strony) bądź wprowadzanie nowych nawyków żywieniowych. Ostatni zakres znaczeniowy odsyła również do potrzeb osób poddanych rekonwalescencji lub stosujących inny niż przeciętny człowiek sposób odżywiania się (np. po wycięciu woreczka żółciowego). W kontekście wymienionych w tym akapicie znaczeń można też mówić o rozmaitych typach diet: np. bezglutenowa, węglowodanowa, białkowa, Kwaśniewskiego.

Tymczasem warto skupić się na naukowym rozumieniu pojęcia dieta. Tak, jak potocznie pojmujemy obecnie na ogół dietę wąsko jako odchudzanie się; tak w starożytności greckie słowo δίαιτα (diaita) odwoływało się bardzo szeroko do stylu życia oraz do tego, co byśmy nazwali higieną ogólną i psychiczną.

W języku naukowym upowszechniło się (jako jedno z kilku) niejako wypośrodkowane z dwóch powyższych pojęcie diety. Prowadząc blog dietetyczny, określamy w związku z tym dietę przede wszystkim jako sposób odżywiania się (żywienia się), uwzględniający prawidłowe nawyki zdrowotne i prozdrowotne.

Dietetyka i bromatologia

Często mówi się również, że dieta jest dopasowywana do konkretnego człowieka. Dlatego nie stronimy oczywiście od tematów takich, jak dieta podstawowa (codzienna, zapewniająca bogactwo składników), ale też odchudzanie się czy dotyczących potrzeb żywieniowych osób ze specjalnymi zaleceniami.

Na takich zagadnieniach skupia się dietetyka. Dietetyka jest naukową dyscypliną medyczną zajmującą się racjonalnym (uregulowanym, urozmaiconym, odpowiednim ilościowo) żywieniem człowieka zarówno zdrowego, jak i chorego, w powiązaniu z biologią, chemią i biochemią, a także z pedagogiką i psychologią.

Dietetyka wykorzystuje przy tym osiągnięcia nauki, którą zwykło się nazywać bromatologią. Bromatologia zajmuje się żywieniem i żywnością, skupiając się m.in. na wartości zawartych w niej składników (w tym mikroorganizmów), ich przyswajaniem oraz na zagadnieniach bezpieczeństwa i higieny.

Dietetyka ma charakter bardziej praktyczny, a bromatologia teoretyczny, choć oczywiście obydwie nauki są ze sobą ściśle związane i mają wiele punktów stycznych.

Blog dietetyczny i jego główne cele

Na blogu dietetycznym dbamy o misję edukacyjną – upowszechniamy zasady zdrowego odżywiania się, wyjaśniając je na tle fizjologii człowieka i zagadnień medycznych oraz psychologicznych.

Pokazujemy, jak działają poszczególne składniki obecne w pokarmach. Analizujemy nie tylko rolę białek, tłuszczów i cukrów, ale też np. istotę działania poszczególnych witamin, makro- i mikroskładników. Szeroko opisujemy funkcjonowanie mikrobiomu człowieka. Przybliżamy pojęcia i reguły związane z żywieniem w kontekście prebiotyków, probiotyków, postbiotyków i synbiotyków oraz wybranych ziół.

Dość szybko przekonaliśmy się, jak ważna jest profilaktyka. Zaczęliśmy zatem pokazywać, co i w jakich ilościach spożywać czy jakiej suplementacji dokonywać, by zapobiegać np. chorobom układu krążenia, pokarmowego, depresji oraz jak mobilizować układ immunologiczny.

Właśnie w takim kontekście za istotne uznaliśmy szerzenie zasad zdrowego stylu życia. Skupiamy się nie tylko na odżywianiu, ale zachęcamy także do uprawiania sportów oraz do odpowiedniego jakościowo i ilościowo wypoczynku. Przedstawiamy, jak radzić sobie ze stresem, stosując zasady wypracowane przez bromatologię i psychologię. Odnosimy się do tematów związanych z higieną i ochroną środowiska.

Nadawca i odbiorca

Zależy nam, by teksty były profesjonalne, a jednocześnie czytelne w lekturze. Blog dietetyczny to nieustanne wyzwania związane z dokształcaniem się przez autorów kolejnych wpisów.

Od kilku lat obserwujemy wzrost zainteresowania tematem zdrowego odżywiania się, zarówno na poziomie teoretycznym, jak i praktycznym. Pierwszy z poziomów wiąże się z coraz częstszym zajmowaniem się tematyką odżywiania przez naukowców w dziedzinach zarówno dietetyki czy bromatologii, jak i medycyny, biologii, chemii.

Mamy również w naszym gronie profesjonalistów w wymienionych powyżej obszarach, z dietetyką na czele. Jednocześnie są to osoby zainteresowane tematyką zdrowego stylu życia, w powiązaniu z szeroko pojętym odżywianiem.

Wielość różnorakich odkryć naukowych wiąże się z ich śledzeniem przez nas i chęcią przechodzenia od teorii do praktyki. Jesteśmy otwarci na najnowsze doniesienia naukowe, sięgamy do aktualnych podręczników dietetyki, uczestniczymy w wykładach i kursach. Następnie dzielimy się uzyskaną w ten sposób wiedzą i umiejętnościami.

Otwartość na czytelnika

Staramy się, by teksty dotyczyły żywienia w szerokim kontekście życia współczesnego mieszkańca naszej strefy klimatycznej. Chcemy zaciekawiać, pokazując, jak odżywianie się wiąże ze sobą różne obszary życia. Jednocześnie piszemy tak, by pomieścić w tekstach jak najwięcej przydatnych informacji.

Zapraszamy Cię bardzo serdecznie do skorzystania z darmowych porad dietetycznych. Poszerzaj swoją wiedzę razem z nami i ciesz się swoim zdrowiem. Wszystkie wpisy znajdziesz na stronie flowday.pl w zakładce blog. Jeżeli masz jakieś sugestie co do tematyki kolejnych wpisów, napisz do nas maila na adres biuro@flowday.pl a tak do zobaczenia na blogu.

Pozdrawiamy Flow Day Team

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>